8 způsobů investování do umění

Uvažujete o diverzifikaci portfolia a lákají vás alternativní investice? Tak právě pro vás jsme připravili "manuál", který napoví, jakými způsoby lze vstoupit na trh s uměním a participovat na dlouhodobém růstu cen uměleckých sbírek.

Výnosy se sice liší, ale podle vývoje indexu AMR Art 100 je patrné, že za posledních 25 let rostly ceny uměleckých děl o 8 % za rok. Časy se mění, a tak se už dávno nemusíte omezovat pouze na aukce a dražit díla za astronomické částky. Existuje řada investičních možností.

1. Investice do profesionálně spravovaného fondu s uměním

Kolektivní investování do umění zažilo v poslední době rozmach. Fondy specializované na umělecké sbírky fungují většinou podobně jako ostatní investiční fondy: investoři shromažďují kapitál a tým profesionálů za tyto prostředky nakoupí umělecké předměty investiční povahy. Fondy často umístí svá díla do muzeí, aby rostla jejich hodnota, a po 5 až 8 letech se je pokusí prodat se ziskem. Některé fondy se specializují pouze na jednu oblast, jiné – jako třeba londýnský Fine Art Fund - jsou diverzifikované.

 • Výhody: Můžete investovat i v relativně malých částkách a nemusíte se starat o další náklady spojené s vlastnictvím uměleckého díla (skladování, pojištění, údržba).

 • Nevýhody: Ne všechny fondy jsou dobře spravovány, fond byste proto měli vybírat obzvlášť pečlivě.

2. Partnerství v soukromé investiční společnosti

Soukromé investiční společnosti zaměřené na umělecké předměty jsou skupiny, které sdružují finanční prostředky pro nákup "investičního umění" za pomoci poradce. Jsou menší a méně formální ve srovnání s výše zmiňovanými fondy.

 • Výhody: Na rozdíl od fondů mají jednotliví členové společnosti vetší slovo ve výběru uměleckých děl.

 • Nevýhody: Dokud neseženete další nadšence, kteří by do toho šli s vámi, nezbude vám nic jiného než pátrat po již existující skupině, k níž byste se mohli přidat. Také hrozí větší riziko, že váš poradce nebude ve světě umění dost zběhlý a zainvestuje do něčeho, co později ztratí hodnotu.

3. Úvěr na nákup umění zajistěte již nakoupenými díly

"Mnoho lidí si nedokáže představit, že si může opatřit úvěr a jako kolaterál využít uměleckou sbírku. Funguje to velmi podobně jako v případě koupi nemovitosti," říká odborník na umění Jeremy Rhodes z newyorské umělecké investiční firmy Artvest. Půjčky tohoto typu poskytuje řada velkých bank i menších institucí.

 • Výhody: Získáte přístup k dílům, které byste si za jiných okolností nemohli dovolit, a pokud se vám navíc podaří "natrefit" na vhodnou investici, můžete dosáhnout velkých zisků.

 • Nevýhody: Jako u každého úvěru podstupujete riziko, že nebudete schopni půjčku splácet, nebo se vám příliš zvýší úroky (běžná sazba je kolem 10 %, ačkoli mohou být úroky i níže, u menších finančních ústavů se často vyšplhají i přes 20 %).

4. Podejte neodvolatelnou nabídku na aukci

V případě neodvolatelné nabídky bude hledat aukční síň zájemce ochotného zaplatit za dílo určitou částku, obvykle pod odhadovanou cenou v aukci. Pokud nejsou žádné vyšší nabídky, zájemce dílo získá. Když někdo podá vyšší nabídku, osoba s neodvolatelnou nabídkou dostane svou původně zamýšlenou cenu od kupujícího s vyšší nabídkou.

 • Výhody: Jde o způsob, jak ušetřit peníze, protože i když dílo "nevyhrajete", dostanete svou původní nabídku od úspěšného kupujícího.

 • Nevýhody: Musíte mít o dílo vážný zájem. Může se totiž také stát, že se neobjeví žádný jiný zájemce a vy budete mít povinnost dílo koupit.

5. Díla začínajících umělců

Pokud chcete začít se sběratelstvím, ale nemáte potřebné miliony na mistrovská díla, zkuste dát šanci začínajícím umělcům. "Pokud se umělec přesouvá do lepších galerií, indikuje to, že získává uznání a pevnou sběratelskou základnu," říká Rhodes. A vy na jeho potenciálním "růstu" můžete participovat.

 • Výhody: Za nízké ceny získáte velký růstový potenciál.

 • Nevýhody: Nikdo neumí věštit z křišťálové koule, proto hrozí riziko, že s vybraným autorem "šlápnete vedle" a místo tučných zisků to skončí fiaskem.

6. Do kurzu přicházejí mladé trhy jako Brazílie a Čína

Rhodes pozoruje změnu trendu a rostoucí zájem o umění z Číny, Brazílie, Ruska, Blízkého východu a Indie. Investoři očekávají v těchto regionech nárůst poptávky.

 • Výhody: Podobně jako u minulého bodu můžete být štědře odměněni, a navíc svou sbírku diverzifikujete.

 • Nevýhody: Hrozí riziko, že se na trhu změní trend.

7. Ve sbírce by neměly chybět umělecké "blue-chips"

Nemusí to být zrovna Mona Lisa, na aukcích kvalitního impresionistického nebo moderního umění můžete získat silná díla, která vám kromě investiční hodnoty a potenciálu přinesou i hodnotu duchovní.

V posledních 25 letech zažilo exponenciální růst umění pop-artu. Dobře se vedlo také ruskému umění.

 • Výhody: Pokud si dáte pozor na padělky, nenajdete u těchto investic mnoho rizik. Dokonce i menší díla uznávaných autorů si dokáží držet hodnotu.

 • Nevýhody: I když dnes některé dílo představuje "bezpečnou investici", za několik desítek let už může být všechno jinak.

8. "Zapomenutá" díla na regionálních aukcích

Pokud máte na svou sběratelskou vášeň dostatek času, může se vám podařit výhodná "geografická arbitráž". Co to znamená? Na regionální aukci vydražíte dílo, které ve velkých aukčních síních bude úspěšně konkurovat nejžádanějším kouskům.

 • Výhody: Pokud se vám podaří takové dílo objevit, našli jste zlatý důl.

 • Nevýhody: Záleží na štěstí, může se stát, že hledání obětujete roky, ale s nulovým výsledkem.

Zdroj:
Business Insider
Investování
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat