3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Město, nebo venkov? To byla otázka, která odstartovala výzkum skupiny odborníků z Vancouver School of Economics a McGill University.
Do výzkumu bylo zapojeno zhruba 400 000 lidí, přičemž zastoupeni byli poměrně muži a ženy různých věkových kategorií ze všech typů sídelních útvarů z různých částí Kanady. Hlavním záměrem bylo zjistit, zda to, kde lidé žijí, má vliv na jejich pocit štěstí.
Zásadním zjištěním bylo, že hustota zalidnění v oblastech obývaných 20 % nejméně šťastných lidí je v průměru zhruba osmkrát vyšší než hustota zalidnění v oblastech obývaných 20 % nejvíce šťastných lidí.
Hodnocení pocitu štěstí lidí v Torontu a jeho okolí (stupnice 1-10)
Co konkrétně dělá lidi v řidčeji osídlených oblastech šťastnějšími? Mezi nejčastější důvody patří levnější bydlení, nižší počet přistěhovalců, pocit příslušnosti k sídelnímu společenství a vřelejší mezilidské vztahy.
Posledně jmenovaný důvod zmiňuje jako jeden ze zásadních předpokladů ke spokojenému životu i řada dalších výzkumů na toto téma prováděných mimo Kanadu. Podle nich totiž nezáleží na frekvenci sociálních interakcí, ale hlavně na jejich intenzitě.
Autoři výzkumu také upozorňují, že výše zmíněné faktory u lidí žijících v řidčeji osídlených oblastech Kanady převažují i nad výhodami měst v podobě vyšších příjmů či snazší dostupnosti kvalitního vzdělání.