Realitní trh v roce 2013: Bezpečné destinace, hlavní trendy a regionální specifika

Americký realitní trh čeká v roce 2013 oživení. Vyplývá to z aktuální předpovědi analytiků z Colliers International. Zpráva je založena na rozsáhlém výzkumu, jehož účastníky byli světoví institucionální i soukromí realitní investoři. Ti potvrdili, že budou příští rok cílit především na trhy v USA a v Asii, podobně jako tomu bylo od roku 2009, kdy ceny nemovitostí dosáhly svého dna.

Spojené státy jsou v hledáčku realitních investorů nejčastěji ze všech světových oblastí. V jejich prospěch hraje fakt, že je jako vhodnou investiční příležitost nevidí pouze investoři domácí. Dalším důležitým trendem je nárůst počtu ambiciózních expanzních plánů (offshore investic) v USA.

Chuť ale investory neopouští ani v případě Asie, Kanady, Latinské Ameriky nebo západní Evropy, kterou reprezentují především Londýn, Paříž a Mnichov. Globální atraktivitu šesti nejvýznamnějších realitních trhů vyjadřuje graf sestavený na základě údajů ze zprávy Colliers International (stupnice 0 až 5).

"Velcí investoři jsou při výběru lokalit stále obezřetnější a nejdříve se rozhlížejí na domácím trhu. Pokud hledají příležitosti i za hranicemi, mnohem více se zajímají o specifika jednotlivých trhů a sektorů," zdůrazňuje výkonný ředitel Colliers International Tony Horrell. Tento zájem potvrzuje i grafické vyjádření atraktivity jednotlivých světových regionů z pohledu investorů z EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika – pozn. red.) a USA.

Banky se stále zdráhají půjčovat

Horrell však upozorňuje i na aktuální stav a míru ochoty některých bank (zejména evropských) poskytovat investorům nové úvěry. "Dostupnost a cena dluhového financování zůstává v řadě oblastí problémem. Zejména v regionu EMEA přetrvávají velmi přísné úvěrové podmínky."

V této situaci je ale i naděje na příchod nových způsobů financování investic. "Současný stav otevírá dveře novým věřitelům v podobě pojišťoven a s nimi i oživení mezaninového financování investic. V důsledku toho očekáváme taktéž větší aktivitu specializovaných dluhových fondů hledajících vyšší výnosy, než jaké jim nabízejí přímé investice na realitním trhu," tvrdí Horrell.

Hlavní trendy realitního trhu v roce 2013

Pokračující oživení: Během roku 2013 se na západních trzích očekává mírný růst objemu investic. Počet příležitostí ke klíčovým realitním investicím bude ale značně omezený, investoři se zaměří pouze na atraktivní trhy.

Zdroj financí: Investorům z Asie, Evropy a Latinské Ameriky se s největší pravděpodobností naskytnou nemalé příležitosti získat investiční prostředky i ze zahraničních zdrojů. V roce 2012 si asijští investoři na domácím trhu zajistili pouze 40 % svých finančních zdrojů, o zbylý podíl se zasloužilo zahraničí. Tento trend by měl pokračovat, například Kanaďané jsou ale téměř soběstační. Z tamních fondů pocházelo 78 % investičních prostředků.

Domácí trh, nebo expanze: Většina amerických a asijských investorů preferuje investice na domácích trzích. Nemalá část z nich ale hledá příležitosti i v západní Evropě nebo v Austrálii a na Novém Zélandu.

Preference sektorů: Z globálního pohledu se investoři stále více zajímají o kancelářský sektor. Ve Spojených státech a Latinské Americe vede nadále odvětví realit průmyslových, v Austrálii, Kanadě a na Novém Zélandu byl letos zaznamenán rostoucí objem investic do nákupních center.

Investiční překážky: Evropští investoři budou i v roce 2013 bojovat zejména o zajištění financování svých investic. Zvýšená aktivita se očekává u specializovaných dluhových fondů usilujících o vyšší výnosy. Zadlužovat se chystají zejména asijští investoři. Latinská Amerika se naopak bude snažit dalším dluhům spíše vyhnout.

Bezpečné destinace: Stejně jako letos by i v roce 2013 měly být z pohledu investorů bezpečnými trhy zejména světové metropole, mezi všemi především New York a Londýn.

Klíčová fakta z evropského realitního trhu

Vhodný čas na investování: Celých 60 % evropských investorů vnímá současné období jako vhodný čas na nové investice. Jak se zdá, rozšiřování investorských portfolií v cestě nestojí ani pokračující evropská dluhová krize a nejistý vývoj ekonomiky.

V centru zájmu Londýn: Londýn se z pohledu realitního trhu začíná stávat evropským centrem zájmu. Jen během letošního října bylo z mezinárodních zdrojů financováno neuvěřitelných 74 % tamějších investic.

Nabídka vs. poptávka: Jako zásadní se v Evropě jeví nedostatek kvalitní nabídky realit. Nedostatečná je nejen nabídka kancelářského sektoru (zejména ucelených komerčních center měst, takzvaných CBD), ale i nová výstavba.

"Rok 2013 přinese více nových věřitelů a mezaninových fondů, které částečně zaplní místo uvolněné ustupujícími tradičními bankami. Měli bychom být svědky pokračujícího oživení a mírného růstu objemů investic, podpořeného zejména zlepšující se náladou světových investorů," uzavírá výhled pro rok 2013 Tony Horrell.

Na závěr dodejme, že v dlouhodobějším horizontu následujících pěti let vidí potenciální příležitosti nejpozitivněji investoři z Jižní Ameriky. Těsně následují Evropa, Austrálie a Spojené státy. Nejvíce pesimismu se naopak kumuluje v Asii.

Speciál IW: Jak investovat v roce 2013
Vážení čtenáři a diváci Investičního webu, nabízíme vám sérii článků, analýz a exkluzivních rozhovorů, které vám pomohou odhadnout směr, kterým se příští rok budou vyvíjet kapitálové, finanční, komoditní a nemovitostní trhy. Kromě toho přinášíme řadu konkrétních investičních doporučení i čistě spekulativních investičních tipů na rok 2013. Nabídka článků a videí bude rozšiřována stejně rychle, jako odpočítáváme poslední dny letošního roku, a proto sledujte tento "výhledový rozcestník" i v dalších dnech.

Suverénní fondy lační po investicích do realit
Norský suverénní fond, se 660 miliardami USD aktiv největší státní investiční fond na světě, plánuje investovat kolem 11 miliard USD do amerických nemovitostí. A není jediný, řada fondů reaguje na "dumpingové" ceny realit.

Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Výhled na rok 2013
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat