US MARKETOtevírá za: 0 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Suverénní fondy lační po investicích do realit

Norský suverénní fond, se 660 miliardami USD aktiv největší státní investiční fond na světě, plánuje investovat kolem 11 miliard USD do amerických nemovitostí. A není jediný, řada fondů reaguje na "dumpingové" ceny realit.

Fond, jehož správa spadá do pravomoci norského ministerstva financí, v současnosti alokuje 5 % aktiv do nemovitostí. Podle Yngveho Slyngstada, hlavního manažera Norges Bank Investment Management, která na aktiva fondu dohlíží, management fondu plánuje, že jedna třetina z těchto realitních investic by měla plynout na americký trh. Fond ke konci září držel 0,3 % prostředků v nemovitostech, 60,3 % v akciích a 39,4 % v dluhopisech.

Díky tomu, že je Norsko druhým největším evropským vývozcem ropy a zemního plynu, plynou fondu příjmy zejména z daní na ropu a zemní plyn, vlastnictví ropných polí a dividend z 67% majetkové účasti ve Statoil ASA, největší norské energetické společnosti. Výnos fondu byl ve třetím čtvrtletí 4,7 % po 2,2% poklesu v předchozích třech měsících.

Suverénní fondy (státem vlastněné investiční společnosti) se snaží diverzifikovat riziko zvyšováním alokace do jiných tříd aktiv, než jsou akcie nebo bondy. Například fond China Investment, který spravoval v roce 2010 482 miliard USD, se podílel na refinancování administrativních projektů na Manhattanu spoluvlastněných private equity společností Carlyle Group LP. (CG) Norway.

Konzervativní investice do realit jsou v kurzu

V současnosti se China Investment po rekordních ztrátách, které utrpěl v roce 2008, zaměřuje na investice s vyššími výnosy a nižšími riziky. Fond se rozhodl v následujících letech celých 5 % portfolia věnovat investicím do realit.

Norský suverénní fond podle Slyngstada vyhledává konzervativní investice do nemovitostí, jako jsou velké administrativní komplexy a obchodní centra ve velkých městech (vlastní komerční nemovitosti v Londýně, Paříži, Frankfurtu, Berlíně a Sheffieldu). Koncem listopadu navíc poprvé investoval na realitním trhu ve Švýcarsku, konkrétně do administrativního komplexu v Curychu, který získal od Credit Suisse Group za 1 miliardu švýcarských franků (1,08 miliardy USD).

Firmy jako Blackstone by díky tomu, že jsou suverénní fondy tak lačné po realitních investicích, měly navýšit prodeje realitních pozic. Blackstone, největší alternativní správce aktiv, má v realitách zainvestováno 54 miliard USD. Jeho pozice zahrnují developerské administrativní projekty, obchodní centra a hotelové řetězce, například Hilton.

Vyšší výnosy a přijatelná rizika

Jonathan Gray, šéf nemovitostních investic v Blackstone, tvrdí, že suverénní fondy, které spravují obrovské sumy peněz, se nyní zaměřují na reality, protože ty nabízejí vyšší výnosy než například vládní dluhopisy a fungují jako zajištění proti inflaci.

Podle analytické společnosti Preqin přes 60 % suverénních fondů investuje do realit buď přímo, nebo nepřímo prostřednictvím ostatních fondů. 83 % z těch, které spravují nejméně 250 miliard USD, bylo aktivních na realitním trhu.

Repete: Nová hypotéční bublina v Evropě roste na Islandu

Repete: Nová hypotéční bublina v Evropě roste na Islandu

České nemovitosti: Nastal nejlepší čas nakupovat?

České nemovitosti: Nastal nejlepší čas nakupovat?

Zdroj: Bloomberg

Americký realitní trhRealitní trhSuverénní fondy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa