Stane se marihuana (konečně) investičním hitem?

O tom, zda má obchod s marihuanou potenciál stát se investičním hitem nejbližších let, se opět začalo diskutovat poté, co o jejím zlegalizování začala vážně uvažovat Kanada. Šlo by o první zemi velké sedmičky, kde by k podobnému kroku došlo na celostátní úrovni. Mohl by to být významný impulz pro trh s touto často kontroverzně vnímanou drogou.

Barry Ritholtz ze společnosti Ritholtz Wealth Management přirovnává současnou situaci k začátku 30. let, kdy byl na základě 21. dodatku americké ústavy (který rušil 18. dodatek ústavy) opět zlegalizován obchod s alkoholem. I dnes takový krok může znamenat pro výrobce a distributory marihuany velkou vzpruhu a nové možnosti. A platí to i pro investory, kteří se rozhodnou do těchto společností investovat.

Potenciál může být zabalen do sdělení kanadské vlády, že uvažuje o zlegalizování marihuany k osobnímu využití. Jejím cílem je vytěsnit drogové dealery z obchodu s touto plodinou. Země by se po Uruguayi stala teprve druhým státem, který by povolil pěstování, prodej, přepravu a užívání marihuany v podobném rozsahu (užívání marihuany k lékařským účelům je povoleno asi ve 20 zemích a její držení a prodej v omezeném množství jsou sice nelegální, ale ne trestané v řadě zemí včetně Česka; úplná legalizace ale platí pouze v Uruguayi).

Člověk nemusí být uživatel a dealer, aby mu došlo, že obchod s marihuanou je globálně na vzestupu a že nejde o zanedbatelné peníze. Objem obchodu s legální marihuanou byl v roce 2015 3,4 miliardy dolarů a v roce 2016 to již mohlo být podle odhadů až 7,1 miliardy dolarů. V průběhu následujících tří let by se tento objem mohl až ztrojnásobit na 22 miliard.

Takto rychle rostoucí trh přitahuje pozornost investorů. Todd Harrison, manažer a partner v hedgeovém fondu CB1 Capital, říká, že je dnes konopí nejrychleji rostoucím průmyslem i přes svou nelegálnost, což je poměrně zřídkavý fenomén. Na trhu se formuje sekulární býčí trend, který zahrnuje přípravky na léčbu různých chorob, krémy proti stárnutí, krmivo pro zvířata nebo přípravky, které zmírňují závislost na opiátech.

Harrisonův fond plánuje investice do různých společností, které mají co do činění s marihuanou, přičemž nemusí jít o vysloveně malé firmy. Například i Microsoft začal nabízet cloudový software, který sleduje cestu marihuany ze záhonu až do prodejny.

Řada zemí (včetně více než poloviny států USA) navíc novelizuje zákony, které původně klasifikovaly marihuanu jako nelegální drogu, a podmínky jejího držení a obchodu s ní se uvolňují.

Ani v tomto segmentu trhu sle nejde vše hladce. V porovnání s alkoholem v 30. letech mají podle Ritholtze marihuana a její producenti problém s většími částkami v hotovosti, které si v bankách neuloží kvůli zákonům o praní špinavých peněz. Americký prezident Donald Trump navíc není nakloněn celostátní legalizaci marihuany. V případě zlegalizování v Kanadě by ale měl s ochranou hranice možná ještě větší problém, než jaký v současnosti řeší s Mexikem, vždyť hranice obou zemí je nejdelší hranicí na světě mezi dvěma státy.

Navzdory těmto překážkám je výhoda na straně oblíbené rostlinky. Je pravděpodobné, že se časem bude objevovat stále více oblastí legálního využití marihuany, přičemž benevolentnější přístup rostoucího počtu zemí bude výrobcům a investorům hrát do karet. Když dnes odborníci mluví o tom, že investoři v honbě za lepším výnosem musejí najít něco, co jim v porovnání s indexy nabídne přidanou hodnotu, mohou začít přemýšlet také o marihuaně. Z výnosů se jim možná v budoucnu dokonce zatočí hlava.

Zdroj:
Bloomberg
Marihuana
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat