Výrobce cigaret Philip Morris ČR v loňském roce vydělal 2,57 miliardy Kč. Navrhuje dividendu 920 Kč na akcii, čekalo se více

Tabáková společnost Philip Morris ČR vykázala za celý loňský rok tržby 10,9 miliardy Kč, což znamená meziroční pokles o 22,7 %. Snížení je ale dáno změnou provozního modelu, kdy již firma od 1. ledna 2015 vystupuje pouze jako poskytovatel služeb, a nevlastní tak materiály pro výrobu. Čistý zisk firmy loni dosáhl 2,57 miliardy Kč, a meziročně se tak zvýšil o 14 %. Společnost zároveň uvedla, že na valné hromadě navrhne vyplacení dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 920 Kč na akcii. Za rok 2014 společnost vyplatila dividendu 880 Kč na akcii.

"Růst čistého zisku v roce 2015 byl ovlivněn příznivým vývojem cen a vyššími objemy odbytu v České republice a na Slovensku v důsledku většího celkového trhu v obou zemích a vyššího tržního podílu na Slovensku. Vyšší objemy odbytu byly nicméně částečně eliminovány nižším tržním podílem v České republice. Výše konsolidovaných tržeb byla ovlivněna změnou provozního modelu ve výrobě, kdy od 1. ledna 2015 náš závod působí jako poskytovatel výrobních služeb oproti dřívějšímu modelu smluvního výrobce. Výsledkem této změny Philip Morris ČR nevlastní materiály pro výrobu, ale je odměňována za poskytnutou službu přeměny materiálů do hotových výrobků formou poplatku za výrobní službu," uvedl András Tövisi, předseda představenstva Philip Morris ČR.

Celkový cigaretový trh loni vzrostl v ČR o 1,7 % a na Slovensku o 0,9 %. Tržní podíl Philip Morris ČR na trhu s cigaretami v České republice poklesl o 1,5 procentního bodu, zatímco na Slovensku o 1,9 procentního bodu vzrostl. Objem odbytu pak loni firmě v ČR vzrostl o 2,1 % a na Slovensku se zvýšil o 4,2 %.

Ve výhledu společnost upozornila na další plánované zvyšování spotřební daně a nejistoty v ekonomickém prostředí EU. "Nejistoty v ekonomickém prostředí Evropské unie, zejména dopady na zaměstnanost a disponibilní příjmy, ztěžují předpověditelnost potenciálního vystavení se přetrvávajícímu přechodu spotřebitelů na levnější značky či jiné tabákové alternativy nebo zvýšené míře nelegálních prodejů. Postupné a mírné zvyšování spotřebních daní zmírňuje některé nejistoty, které mohou ovlivnit naši obchodní činnost. Pokračujeme v implementaci plánovaných iniciativ zaměřených na zvýšení produktivity s cílem udržet náklady na stejné úrovni. Také naše trvalé zaměření na inovaci portfolia značek, které je vedeno předjímáním nových trendů u kuřáků, nám umožní účinně konkurovat jak v České republice, tak na Slovensku," uvedla společnost.

"Philip Morris ČR reportovala výsledky za druhé pololetí 2015 (odvozené z celoročních výsledků a dat za první pololetí) mírně pod naším očekáváním, a to kvůli vyšším odbytovým nákladům, zatímco tržby a hrubý zisk byly solidní. Tržby ve 2H2015 meziročně poklesly o 25 %, a to především kvůli změně výrobního modelu. Firma již nereportuje exportní tržby, ale tržby za výrobní služby. Tržby v ČR v roce 2015 vzrostly o 7,9 % na 5,64 miliardy Kč při 2,1% růstu dodávek, tržby na Slovensku vzrostly o 6,8 % na 2,75 miliardy Kč při 4,2% růstu dodávek. Srovnatelné tržby za výrobní služby narostly meziročně o 10 % na 2,48 miliardy Kč. Hrubá marže ve 2H2015 dosáhla 46,7 %, mírně pod 47,7 % v 1H2015 (v souladu s očekáváním) a pod 47,4 % v roce 2014 (upraveno na nový model). Představenstvo navrhuje vyplatit na dividendě přibližně 100 % čistého zisku (jako obvykle), tedy 920 Kč na akcii (6,9% hrubý výnos). Výplata začne 30. května," shrnuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Celkově byly výsledky za 2H2015 pod našimi odhady kvůli vyšším odbytovým nákladům, zatímco tržby a prodeje se vyvíjely dobře. Firma loni dokázala zvýšit ceny a především na Slovensku se jí dařilo i zvyšovat tržní podíl. Hlavní je nicméně výše dividendy, která byla navržena mírně pod naším odhadem 990 Kč. Firma se nerozhodla vyplatit extra cash flow z pracovního kapitálu, které vyplynulo ze změny výrobního modelu. Výsledky proto hodnotíme mírně negativně, nečekáme ale, že by akcie firmy výrazně ztrácely před 21. dubnem, kdy se titul poprvé bude obchodovat bez nároku na dividendu. Později ale předpokládáme pokles. Firma má před sebou dva obtížné roky - letos budou zavedeny varovné obrázky na krabičkách cigaret, příští rok pak pravděpodobně zákaz kouření v restauracích. Stále také rostou spotřební daně na tabák," upozorňuje dále Bártek.

"Představenstvo navrhuje hrubou dividendu 920 Kč na akcii (7% hrubý dividendový výnos), což je oproti naší projekci 952 Kč na akcii mírné zklamání. Důvodem je nižší než očekávaný nekonsolidovaný čistý zisk. Poslední obchodní den s nárokem na dividendu bude 20. duben, řádná valná hromada se bude konat 29. dubna. Celkově vnímáme výsledky neutrálně, vůči projekci s lehkým zklamáním na úrovni navržené hrubé dividendy. Nicméně i tak akcie Philip Morris ČR nabízejí zajímavý hrubý dividendový výnos," komentuje výsledky a informace o dividendě Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky.

Podnikání v České republice

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se firmě v loňském roce meziročně zvýšily o 7,9 % na 5,6 miliardy Kč, a to zejména vlivem příznivého vývoje cen (především v důsledku zvýšení spotřební daně). Tento efekt byl nicméně částečně eliminován nepříznivým vývojem objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích.

Celkový trh s cigaretami v České republice vzrostl v loňském roce o 1,7 % na 20,4 miliardy kusů cigaret. Podle společnosti růst trhu podpořily sezónnost a zlepšující se ekonomická situace, což bylo ale částečně eliminováno negativním dopadem růstu cen z důvodu zvýšení spotřební daně v letech 2014 a 2015 a rovněž pokračujícím růstem prodeje v kategorii jemně řezaného tabáku s nižším daňovým zatížením.

Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Company (Europe) Sárl poklesl tržní podíl Philip Morris ČR (včetně značky RDG) v ČR o 1,5 procentního bodu na 45,9 %. Bez značky RGD tržní podíl poklesl o 1,6 procentního bodu na 44,8 %, a to především v důsledku pokračujícího poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek L&M, Philip Morris a Chesterfield.

Objem domácího odbytu společnosti (včetně značky RGD) se zvýšil o 2,1 % na 8,8 miliardy kusů cigaret. Toto zvýšení bylo způsobeno zejména růstem celkového trhu cigaret a jemně řezaného tabáku spolu s růstem tržního podílu u jemně řezaného tabáku. Bez značky RGD se objem domácího odbytu zvýšil o 0,5 %.

Podnikání na Slovensku

Tržby společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH loni vzrostly v místní měně meziročně o 7,9 % na 100,9 milionu eur. Příznivě působil vývoj objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích a vývoj prodejních cen.

Celkový trh s cigaretami na Slovensku loni vzrostl o 0,9 % na 7,1 miliardy kusů cigaret. Tržní podíl Philip Morris Slovakia (včetně značky RDG) se na slovenském trhu zvýšil o 1,9 procentního bodu na 57 %, bez značky RGD se tržní podíl zvýšil o 1,4 procentního bodu na 54,5 %. Toto zvýšení bylo podpořeno zejména nárůstem podílu značek Marlboro a L&M.

Objem odbytu společnosti Philip Morris Slovakia (včetně značky RGD) se zvýšil o 4,2 % na 4 miliardy kusů cigaret. Toto zvýšení bylo způsobeno jak růstem celkového trhu, tak vyšším tržním podílem. Bez RGD se objem odbytu na Slovensku zvýšil o 3,4 %.

Zdroj:
Philip Morris
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Tabák a cigarety
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat