US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Zaměstnavatelé: Odchod Británie z EU by snížil český vývoz

Případné rozhodnutí Britů odejít z EU by mělo na tuzemské podniky negativní vliv především kvůli omezení vývozu. Celkově horší by pro ně ale byly nepřímé dopady v podobě možného rozklížení celé unie, shodly se v anketě ČTK největší tuzemské zaměstnavatelské svazy. Referendum o vystoupení Velké Británie z EU, takzvaném brexitu, se uskuteční 23. června.

Redakce IW
Redakce IW
12. 6. 2016 | 13:28
Česká ekonomika

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček by případný brexit nepodceňoval. "Mělo by to přímé i nepřímé dopady i na naši ekonomiku, nemluvě o negativním hospodářském klimatu v EU," řekl ČTK. ČR podle něj do Velké Británie vyváží za 200 miliard Kč, dováží pak jen necelou třetinu vývozu. Velká Británie je tak nejen v pětici největších exportních destinací, ale patří mezi tři nejefektivnější země z pohledu příspěvku k českému HDP.

Marginální není podle něj ani český vývoz služeb, který činí kolem 30 miliard korun, zejména jde o dopravu a cestovní ruch. "Netvrdím, že by se vše zastavilo, ale k redukci by došlo v každém případě. Zanedbatelný není ani podíl investic Velké Británie v ČR, který se trvale drží v první desítce. Nepřímé dopady by byly určitě větší. Ať již ve smyslu reexportů přes Německo nebo jako důsledek omezení obchodní a investiční výměny mezi ostatními zeměmi EU a Británií," dodal Havlíček.

Pokud dojde k posvěcení brexitu, bude to každopádně pozvolný proces, který bude trvat řádově jednotky let, upozornil poradce prezidenta Hospodářské komory Petr Zahradník. Záleželo by podle něj na dalších scénářích z obou stran. Za předpokladu, že by si v případě odchodu postavila Británie hlavu a chtěla též zavést nějaká ochranářská opatření na své dovozy, tak by primárně zasáhla automobilový průmysl. A to nejen vývoz celých vozidel, ale též řady komponentů jak pro zbytek z britských automobilek, tak zejména pro evropské automobilky, které samy do Británie vyvážejí.

Dalším významným exportním odvětvím je podle Zahradníka elektrotechnický průmysl. Z těch tradičních pak tuzemské pivovarnictví, jehož vývoz do Británie je též relativně velmi významný. Za největší problém obecně Zahradník považuje obnovení a znovuzavedení překážek, kterým si podnikatelské subjekty v mezičase odvykly - hraniční kontroly, celní zátěž, další sada překážek související s existencí hranic a příslušností v různých blocích, ztráta možností řešit společně podporované projekty - a zavedení duálního režimu, který byl v prostředí společného evropského trhu odstraněn.

Nepřímý dopad, který se na ČR přenese především prostřednictvím ostatních zemí EU, může být výraznější také podle ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslava Čížka. Výkonnost české ekonomiky značně ovlivňuje export, který je silně závislý na společném trhu EU, a ten bude jako celek brexitem zasažen. Největší nebezpečí spočívá v tom, že by po případném brexitu mohly být posíleny odstředivé tendence v rámci EU, což by pro ČR jako malou otevřenou ekonomiku bylo velmi nepříjemné, podotkl Čížek.

Británie je také čistým přispěvatelem do rozpočtu EU. Výpadek 5 miliard eur se může projevit snížením objemu peněz ve fondech EU. Nezanedbatelný by byl vliv brexitu na finanční trhy a investice. Přesné dopady je obtížné zodpovědně vyčíslit, je ale patrné, že nejistota kolem brexitu již nyní znejišťuje investory v oblasti finančních trhů i reálné ekonomiky. Řada investic je odkládána, což nejen britské ekonomice škodí, uzavřel Čížek.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaEvropská unieMezinárodní obchodPolitikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie