Střet generací. Hlavně o to teď jde v ekonomice

Poslední dobou se může zdát, že se revolta mladé generace neomezí jen na Blízký Východ a severní Afriku. V tomto regionu mladí rebelové bojují za své lepší vyhlídky, tedy proti systému nalinkovanému autoritářskými gerontokratickými režimy v jejich zemích. Nejistota ohledně dlouhodobě neudržitelných penzijních systémů může již brzy zažehnout silnou mezigenerační nevraživost také ve vyspělejších částech světa. Brzy přijde čas, kdy mladí pochopí, jaké důsledky pro ně představuje enormní zadlužení a ekologické zatížení, jež na jejich bedra naložily předešlé generace.
Na Blízkém Východě a v severní Africe mladí usilují o odstřižení obstarožních diktátorů od politické moci. Něco podobného lze brzy očekávat i ve vyspělém světě.
Dluhy se musejí splácet
Nebude trvat dlouho, než si mladí uvědomí, jakou budoucnost jim předešlá generace "baby boomers" přichystala. Život na dluh se promítne do omezení státem poskytovaných služeb a nutnosti neustálého zvyšování daní.
Velká část rozpočtových příjmů totiž "padne" na dluhovou službu (se stále rostoucími úroky) nebo na důchody stále většímu množství déle žijících důchodců.
A to je ještě potřeba přičíst ekologické otázky trvale (ne)udržitelného rozvoje, kterými se silné ročníky velkou část svého života vůbec nemusely zabývat. V učebnicích moderních dějin bude jednou generace "baby boomers" pravděpodobně spojována s nadměrnou spotřebou financovanou na jedné straně štědrými příspěvky svých rodičů a prarodičů, a na druhé straně dluhově, na "účet" vlastních dětí.
Do budoucna tak lze očekávat pnutí ve společnosti, protože mladí nebudou chtít trpět nespravedlnost, že jim jedna generace "ukradla budoucnost" a prodala je do otroctví, aby sama prožila život v blahobytu.
Silné ročníky tato mezigenerační válka zastihne s největší pravděpodobností na sklonku života a nebude divu, když se jim mladí odvděčí poněkud drsnou realitou bídných penzí a minimem státem dotovaných sociálních a zdravotnických služeb.
Příprava na penzi musí začínat brzy
Zdroj: Global Macro Monitor