Bill Gross radí Fedu: Vzlétněte s helikoptérami a zasypejte Američany dalšími penězi

Začněte na Američany z helikoptér sypat peníze, radí dluhopisový guru Bill Gross ve svém nejnovějším investičním výhledu americké centrální bance. Bez dalších stimulačních opatření v podobě tištění peněz se podle Grosse mohou Spojené státy s hospodářským růstem rozloučit.
Americká ekonomika je podle Grosse, který ve společnosti Janus Capital spravuje dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond s aktivy v hodnotě 1,3 miliardy USD, v takovém stavu, že se bez dalších stimulačních opatření brzy propadne zpět do recese. Země má na výběr ze dvou možností, tvrdí. Buď se svěří do rukou Fedu, který nastartuje další kolo kvantitativního uvolňování, nebo bude muset okamžitě začít zavádět tvrdá úsporná opatření a bude se muset smířit s tím, že ji čeká další kolo hospodářské recese.
Takzvané helicopter money jsou konceptem amerického ekonoma Miltona Friedmana, který v roce 1969 přišel s myšlenkou, že by hrozba nástupu deflace mohla být v případě potřeby odvrácena přímou distribucí hotovosti lidem (přirovnávanou ke shazování peněz z helikoptéry). Mimořádný příjem by podle Friedmana podpořil výdaje domácností, což by tlačilo na růst cen. Bill Gross ve svém výhledu do takového extrému nejde a za helicopter money označuje "prosté" nákupy dluhopisů americkou centrální bankou.
"Když centrální banky nakupují dluhopisy, je to v podstatě totéž, jako kdyby na lidi shazovaly z helikoptér peníze," říká Gross a dodává, že očekává pokračování programů kvantitativního uvolnění Evropské centrální banky a Bank of Japan.
Známý investor také ve svém nejnovějším výhledu navrhuje, aby byl v USA zaveden garantovaný příjem pro lidi v produktivním věku, tedy měsíční dávky pro každého bez ohledu na to, zda daný člověk chodí, nebo nechodí do práce. Argumentuje tím, že pokračující robotizace a automatizace výroby připravují stále více lidí o práci, což pak logicky vede k poklesu spotřebitelských výdajů. "Výsledkem zavedení garantovaného příjmu by bylo dosažení vyšší inflace," tvrdí dnes již bývalá dluhopisová superstar.
Bez povšimnutí Gross nenechává ani téma úrokových sazeb. Potvrzuje slova Fedu, že úrokové sazby zůstanou na nízkých úrovních zřejmě delší dobu. Ceny finančních aktiv by podle něj naopak měly zůstat delší dobu na vyšších úrovních.
Investorům pak Gross radí, aby přijali fakt, že se jejich výnosy pohybují na jednociferných procentuálních úrovních, a nesnažili se vyšších zisků dosahovat rizikovějšími strategiemi.
Zdroj: Janus Capital Group