Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

O Spojeném království se aktuálně mluví hlavně v souvislosti s červnovým referendem o setrvání v Evropské unii. Ekonomické dopady případného odchodu z unie jsou předmětem spekulací a analytických výpočtů, faktem ale je, že britská ekonomika po několika solidních letech trochu ztrácí dech. Na recesi, myšleno nějakou hlubší ekonomickou krizi, přitom není připravena zrovna nejlépe.
Shrnutí dat z poslední doby vyznívá varovně: Stavební výdaje rostou nejméně za tři roky, zpracovatelský sektor podle indexu nákupních manažerů po třech letech klesl do pásma kontrakce, sektor služeb roste nejpomaleji za tři roky a spotřebitelé místo jiného zboží nejvíce utrácejí za jídlo, což naznačuje, že nemají velkou důvěru v pozitivní vývoj své finanční situace.
4 věci, které země potřebuje, aby zvládla pokles ekonomické aktivity:
- Vysoká míra úspor domácností, díky které lidé zvládnou případný pokles příjmů.
- Finanční sektor zainvestovaný v kvalitních aktivech, aby nedocházelo k překvapivým implozím jako v roce 2008.
- Centrální banka připravená snižovat sazby ve snaze zlevnit peníze.
- Vláda připravená na fiskální podporu ekonomiky, když soukromému sektoru dojde šťáva.
Británie to má naopak. Míra úspor je na historických mnimech a zadlužení na maximech, Barclays (například) riskuje na trhu s hypotékami bez akontace, Bank of England drží sazby na pokrizovém minimu a konzervativní vláda se zavázala snížit podíl veřejných výdajů ze 45 % HDP na 37 %.
Čeká se na vládní podporu hospodářství
"Měnová politika všechno nezachrání, poptávku musejí podpořit i vládní opatření," napsala například Morgan Stanley na začátku května. A není jedinou investiční bankou, která tuší britské problémy.
Nadějí pro britskou ekonomiku je červnové referendum. Nehledě na to, jaký výsledek ta která firma preferuje, je velice pravděpodobné, že část svých aktivit byznys odkládá na dobu, kdy bude politicky jasno. Analytici přitom předpokládají, že pro britskou ekonomiku jasně lepším výsledkem, alespoň z krátkodobějšího pohledu, je setrvání země v EU. Po šesti letech ekonomické expanze se ale i tak hospodářský cyklus bude nevyhnutelně blížit bodu zvratu.
Zdroj: Markit Economics, Morgan Stanley, Business Insider