4 draci létající nad ekonomikou

Série několika bezprecedentních událostí ve světové ekonomice investory zavedla do neznámých vod, jazykem starých kartografů na území "hic sunt dracones", říká Tad Rivelle, investiční šéf divize pevně úročených aktiv ve skupině TCW. Na území draků investoři podle Rivelleho čelí hned čtyřem hrozbám.
"Z pohledu centrálních bank je potřeba trhy stabilizovat pokaždé, když se objeví nějaké nebezpečí. To ovšem znamená, že se nikdy nedozvíme, jak na tom trhy ve skutečnosti jsou. Bez jasných informací přitom prudce klesá efektivita koordinovaných zásahů, což způsobuje slábnutí produktivity a vede k pomalému růstu. Právě pomalý růst se poté stává hlavním argumentem centrálních bankéřů při snižování úrokových sazeb. Nízké sazby tedy problémy neřeší, ale umocňují, což směřuje k jedinému - ke krachu," varuje Rivelle.
Nízké, nebo dokonce záporné úrokové sazby jsou podle něj vůbec největší hrozbou, která na neprozkoumaném území číhá na každém kroku. "Pokud na výnosy vládních dluhopisů budeme nahlížet jako na indikátor budoucího vývoje na trzích, vidíme jen zkázu a zmar," říká.
Dalšími třemi draky, které neortodoxní opatření centrálních bank zplodila, respektive kteří se zrodili z nízkých nebo záporných sazeb, jsou stále plošší výnosová křivka, recese zisků firem a deflace.
"Centrální banky před lety převzaly kormidlo finančních trhů ve víře, že dokáží investory dovést do pomyslného Eldoráda. Ve skutečnosti se ale s celou flotilou lodí dostaly mimo mapu, kam dosud lidská noha nevkročila a kam raději nikdy ani vkročit neměla," dodává Rivelle.
Zdroj: TCW Group