Bill Gross nenechá centrální banky na pokoji: Nízké sazby ekonomiku nespraví

Bill Gross se ve svém zářijovém výhledu opět pustil do centrálních bankéřů v čele se šéfkou Fedu Janet Yellenovou. Současní i bývalí představitelé centrálních bank podle něj skvěle zvládají umění manipulace s trhy, bohužel se ale trochu zasekli v ortodoxních pravidlech z minulosti, podle nichž nízké sazby mohou zvednout ceny aktiv a pomoci reálné ekonomice.
Yellenová podle Grosse nehledí vlevo ani vpravo a nevybírá z různých alternativ, pouze slepě následuje to, co se naučila v minulosti, a nechce připustit nic jiného. Jednou z alternativ může být dle bývalého dluhopisového krále názor bývalého člena Fedu Kevina Warshe, který publikoval ve Wall Street Journalu článek s názvem "Fed potřebuje nové myšlení". Warsh v něm reagoval na návrh šéfa sanfranciského Fedu Johna Williamse, který se vyjádřil, že by se měl Fed nově soustředit na 3% inflaci (namísto 2%) a sledovat nominální HDP namísto reálného.
Podle Warshe ale změna inflačního cíle není reformou, ale spíše zástěrkou, "která má odvrátit pozornost od měnových, regulatorních a fiskálních chyb". Warsh zpochybňuje lpění Yellenové, ale také Bernankeho a Greenspana na makrodatech. Všichni tři podle něj odmítali a odmítají přiznat, že jejich politika vede pouze k nerovnosti na trhu s finančními aktivy. Pokud budou centrální bankéři stále lpět na plnění cílů, které stejně nelze splnit všechny naráz, mohou se octnout v nemilosti veřejnosti (která již ztrácí trpělivost), a dokonce přijít o svou tolik ceněnou "nezávislost".
Nízké sazby jako hlavní problém
Gross samozřejmě souhlasí s Warshem a připomíná, že největším neduhem současné ekonomiky jsou nulové a záporné sazby. Ty podle něj neposkytují dostatečný polštář pro případ budoucích recesí, ničí byznys modely založené na úrocích jako nástroji pro vytváření úspor a zároveň umožňují přežívat "zombie" společnostem a vytvářejí "kreativní destrukci".
"Kapitalismus jednoduše nemůže při nulových, nebo dokonce záporných sazbách dobře fungovat. Dluhopisy se záporným výnosem za 11 bilionů USD nelze považovat za aktivum, jsou to závazky. Měla byste si to uvědomit, paní Yellenová. Vy a vaši kolegové jste přesunuli 11 bilionů dolarů z levé strany rozvahy na pravou stranu. Odkládáte tak dlouhodobé problémy kvůli krátkodobým ziskům a naději, že vaše zastaralé modely v následujících letech znormalizují ekonomiku. Ale to se nestane. Dobrým příkladem je posledních 15 let v Japonsku," píše Gross.
Investoři by si podle něj měli uvědomit, že se pohybují na tenkém ledě. Situaci v ekonomice přirovnává k pokaženým hodinkám, "které sice dvakrát za den ukazují přesný čas, ale v ostatních 1 438 minutách jsou mimo". I když jsou ale pokažené, stále tikají kvůli vysokému globálnímu zadlužení a zastaralé monetární a fiskální politice, která ubližuje reálné ekonomice. A to nemůže trvat dlouho.
Zdroj: Janus Capital Group