US MARKETOtevírá za: 2 h 14 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

KONTEXT: Mozky, nebo smrt! Jak bude vypadat svět po digitální tsunami?

Všudypřítomná totální digitalizace je jako příbojová vlna, která smete všechny a všechno nepřipravené. Mezi její oběti by se mohla zařadit i relativně úspěšná česká ekonomika. Stojí totiž na pilířích, které 3D tiskárny a další standardy zítřejšího normálu zřejmě vyzmizíkují. I proto je potřeba příčiny a důsledky digitalizace pochopit již dnes. KONTEXT nabízí pohled Pavla Kysilky, někdejšího špičkového centrálního a komerčního bankéře, který v současnosti operuje v barvách 6D Academy.

Nadcházející svět pěti "d" aneb Proč a jak totální digitalizace (z)mění naše životy

Digitalizace nás zbavuje zátěže hmoty a vzdálenosti. Když chtěl člověk ještě relativně nedávno číst knihy, měl jich doma metráky; když chtěl poslouchat muziku, musel vlastnit stohy vinylů a na koncerty cestovat daleko a za hodně peněz. Dnes je vše o jednom kliknutí. "Digitál" je nesmírně pohodlná věc, která přináší dematerializaci, s níž je natěsno spojena demonetizace, tedy jinými slovy fakt, že mnohé věci začínají být dostupné velice levně či zadarmo. Tím, že je věc zadarmo, je lehce dostupná miliardám lidí po celém světě, s čímž přichází demokratizace.

Další "d", které souvisí s nastartovaným procesem digitalizace, je z latinského deceptio, tedy klam. Mnoho inovací dnes totiž na první pohled vypadá jako hloupost. 3D výroba, která umožní v pohodlí domova tisknout boty a nábytek, nebo autonomní taxi mnozí bagatelizují s tím, že jsou drahé, pomalé a tak dále. Již brzy to tak ale nemusí být – elektromobily se zlevní, auta bez řidičů se přiblíží střednímu proudu a mít doma 3D tiskárnu nebude nic neobvyklého. A právě v tu chvíli přijde disrupce, tedy okamžik, kdy jsou inovace dostatečně dobré, takže začínají ničit modely, na které jsme (byli) zvyklí.

Tahouni a brzdy aneb Trh práce zažije zemětřesení, které ale většina z nás přežije

Každá civilizační revoluce přinesla obrovské vymoženosti, ale zároveň rizika a hrozby. Co se rizik spojených s digitalizací týče, některá již známe, některá tušíme, ale na spoustu dnes ani nedohlédneme. Masové nezaměstnanosti, o které se v této souvislosti mluví, se ale nebojím. Jistě, robotizace a automatizace uvolní obrovskou masu lidí z existujících pracovních pozic. Nikdy v historii ale nenastalo, že by podobně uvolnění nenašli uplatnění. Lidé budou muset být flexibilní, budou se muset rekvalifikovat, ale práci najdou, protože se objeví spousta nových míst, zejména ve službách.

Bezpochyby se objeví skupina, která bude potřebovat naši pomoc, respektive pomoc od státu. Tito lidé budou mít problém se vypořádat se změnou zažitých pořádků a známého řádu. Vždy ale platí, že jsou ve společnosti lidé, kterým je potřeba pomáhat, ať už jsou handicapovaní, nebo jinak naladění. V tomto smyslu digitalizace nic nezmění. Nová doba bude klást na lidi jisté nároky, neřekl bych ale, že porostou, budou se jen měnit. Máme tedy kapacitu se s nastartovanými změnami vypořádat. Chce to věci pozorovat, snažit se jim porozumět a adaptovat se.

Digitalizace jako hrozba aneb Naučme se chytrými býti, než nám ujede svět

Česko bylo posledních pětadvacet let neuvěřitelně úspěšné a po celou tu dobu zvládalo ustát veškeré konkurenční tlaky. Poprvé po pětadvaceti letech se však obávám, že to v příštích pěti, deseti letech nemusí platit. Naší výhodou je totiž blízkost vyspělým západoevropským zemím, solidní dopravní spojení a levná a kvalifikovaná pracovní síla. To se ale kvůli současným technologickým trendům může stát nezajímavým; robotizace, výroba na 3D tiskárnách a podobně mohou způsobit, že bude najednou pro Němce, Američany a další opět zajímavé stavět (robotizované) továrny doma.

Česko proto nesmí usnout na vavřínech. Bylo by fajn, kdyby se spojil český stát a český byznys a společně připravily silnou koncepci (jako ji mají Švýcaři, Číňané, Skandinávci a další národy a regiony, například americký středozápad), která pomůže všem, zejména pak mladým, chápat a využívat nové trendy. Za takovými lidmi a dobrými nápady totiž přijdou peníze. Těch bylo a je dost, a to i v Česku. Lidé se shodují, že peněz je více než nápadů. Jinými slovy, když budeme mít chytré mozky, přijdou k nám i velké peníze, což je tandem, který žene svět do digitální epochy.


Tento KONTEXT čerpá z materiálu, který vznikl v rámci projektu Alter Eko. Ten se v září zaměřuje na pozitiva a negativa digitalizace v přípravě na konferenci Konkurenceschopnost ČR 2017: Digitální společnost, která se v součinnosti s World Economic Forum uskuteční na Vysoké škole ekonomické 29. září. Investiční web nabídne živý přenos z této akce na svém Twitteru.

Informační technologieInovaceSvětová ekonomikaTechnologieTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika