US MARKETOtevírá za: 15 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

William de Vijlder: Pacienti, doktoři a léky

Pacient se už delší dobu necítí dobře, a tak kontaktuje svého lékaře. Doktor už zkusil různé léky, ale všechny měly jen dočasný účinek. Nyní se pacient obává o své zdraví znovu, takže opět zavítá k lékaři. Ten potvrzuje, že je pacient skutečně nemocen, takže ihned vyzkouší nový lék. Poté odjede doktor na dovolenou a zanechá zoufalého pacienta samotného.

Popsaná situace vystihuje stav Spojených států. Recese utlumená na čas uklidňujícími léky, následovaná dočasným zlepšením, a nyní potvrzením vážné diagnózy ze strany Fedu. "Navzdory snahám o opak riziko recese rapidně narostlo"

Bohužel pro pana doktora Bernankeho reakce okolí na jeho nový lék v podobě Operace Twist byly nadmíru neuspokojivé. Odrazují v sobě kombinaci špatných zpráv ("...věci se nevyvíjejí dobře...") a pesimismus současnosti ("...proč by to mělo fungovat tentokrát...").

Čistě ekonomicky jsou šance Operace Twist na úspěch mnohem vyšší než u druhé vlny kvantitativního uvolňování, kde šlo spíše o surové opatření ve stylu pancéřové pěsti - natiskneme peníze, nakoupíme státní dluhopisy a uvidíme, co to udělá.

Operace Twist - zbraň na recesi?

Twist je naopak adresná a přesná zbraň. Nejenže Fed bude na požadované úrovni udržovat krátkodobé úrokové sazby (což ostatně dělá každá centrální banka), ale zacílí také na dlouhodobé míry. Jinými slovy, Fed přehodnotil svou politiku, kterou nyní soustřeďuje na cílování dlouhodobých sazeb.

Pokud bude potřeba, může stlačit tyto sazby extrémně nízko pomocí nafukování své rozvahy (něco ve stylu QE3). To se (zatím) neděje, protože Fed nechce vystřílet všechny náboje najednou. V USA situace zatím není beznadějná, například revize HDP za 2Q2011 investory potěšila, tato politika by tak mohla zabrat.

Evropa je také nemocná

Jeho soused – pacient z Evropy – je také churavý. Vyzkoušel už nejrůznější léky, ale všechny v příliš nízkých dávkách. Bohužel k pacientově smůle se kolektiv lékařů není schopen shodnout na správném postupu léčby. Na účinný lék tak zatím musí čekat.

Prohlášení G-20, že by "eurozóna měla implementovat do příštího setkání nutná opatření za účelem zvýšení flexibility Evropského fondu finanční stability (EFSF) a vyvinout maximální úsilí, aby zabránila další nákaze", je příslibem rozhodného řešení.

Plán na záchranu eura je tady!

V tomto kontextu je zajímavý výrok francouzského ministra financí Françoise Baroina, který navrhl ke zvážení, zda by nebylo vhodné navýšit EFSF do takové výše, aby bylo možné provádět skutečně rozsáhlé intervence (mluví se o bilionu eur).

Obavy z recese jsou až příliš realistické. Podstatné riziko, jež charakterizují vyšší ceny kontraktů CDS a padající akciové trhy, se pravděpodobně brzy přelije do reálné ekonomiky (jak v USA, tak v Evropě). Fed ovšem nyní pracuje s mnohem větší precizností a musíme doufat, že také evropské parlamenty členských zemí nechají hladce projít rozšíření EFSF, podobně jako během týdne Německo.

Zdroj: WilliamDeVijlder.bnpparibas-ip.com

Americká ekonomikaEFSFEurozónaFedKvantitativní uvolňování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika