US MARKETOtevírá za: 16 h 44 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Za co se utrácí v zemi, která je na výdajích založená?

Ve výdajích Američanů hraje jednoznačně prim bydlení, což zní celkem logicky. Nebylo tomu tak ale vždy, za posledních několik desítek let se spotřebitelské trendy v největší světové ekonomice razantně změnily.

Graf zobrazuje výdaje Američanů podle jednotlivých kategorií v určitých letech. Vychází z dat americké Bureau of Labor Statistics, které jsou upravené o inflaci a představují medián nákladů lidí v USA.

Je patrné, že výdaje na bydlení jsou v USA (a zřejmě i v jiných vyspělých ekonomikách) na čele spotřebitelského koše. Zajímavostí je fakt, že v roce 1941 byly náklady na bydlení (7 537 USD) převýšeny náklady na jídlo a stravování (8 311 USD). Je to dáno tím, že bydlení nebylo v minulosti tak dostupné jako dnes, ale také jde o chybu ve statistice, protože v roce 1941 byl v nákladech na jídlo započten také alkohol, který tehdy neměl vlastní kategorii.

Zajímavým trendem je také pokles výdajů na oblečení. Navzdory vlivu inflace se výdaje v této kategorii trvale snižují od roku 1961, kdy se dostaly na 4 157 USD a představovaly jednu z největších položek v rozpočtu Američanů. Podobný trend je ale patrný i v jiných částech světa, přičemž zejména v posledních letech je to dáno rozšířením konkurence a záplavou levných výrobků z Asie (lidé nakupují oblečení častěji, ale levněji).

Zaujmou výrazný růst výdajů na rekreaci a zábavu v roce 1973 nebo vytrvalý pokles výdajů na jídlo od roku 1961 (společně se zmiňovaným oblečením). Poměrně negativně může vyznívat pokles výdajů na literaturu a čtení obecně, což může znamenat, že lidé upřednostňují jiné formy trávení volného času, případně že jsou informace mnohem dostupnější "zdarma" na internetu.

Nárůst zaznamenaly v poslední době zdravotní péče a vzdělávání. V prvním případě to jde pravděpodobně ruku v ruce s rozšiřováním civilizačních chorob a také s větší starosti lidí o své zdraví. V případě vzdělávání jde o jasný signál, že lidé vnímají investici do vzdělání (a do sebe samotných obecně) jako jednu z dlouhodobě nejvýhodnějších.

Poměrně jasně se ukazuje pokles výdajů na tabák související se změnou přístupu lidí ke kouření, na druhou stranu výdaje na alkohol jsou po desítky let nejstabilnější.

Zdroj: howmmuch.net, A Wealth of Common Sense

Americká ekonomikaOsobní spotřebaSpojené státy americké (USA)SpotřebiteléŽivotní úroveň
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika