Inspirativní inflační hrátky Spojeného království

Velká Británie poutá v poslední době pozornost hlavně svým plánovaným odchodem z Evropské unie. Trochu ve stínu toho se ale v ostrovním království dějí další zajímavé věci.
Britský statistický úřad (ONS) poprvé oficiálně vydal index spotřebitelských cen zahrnující náklady na vlastní bydlení jako svůj hlavní ukazatel. Byl tím završen strastiplný proces probíhající od roku 2013. S novým indexem se ONS přidal i na stranu například Českého statistického úřadu, který vlastní bydlení do indexu spotřebitelských cen zahrnuje již delší dobu.
Inspirace pro českou praxi ale spočívá v něčem jiném. ONS totiž začal při konstrukci cenového indexu experimentovat s využíváním takzvaných velkých dat (big data). Sleduje zatím ceny v několika internetových obchodech s potravinami. Slibuje si od toho, že sníží náklady na šetření cen, zvýší frekvenci sběru dat (sleduje je na denní bázi) a rozšíří záběr sledovaných produktů. To vše mu umožní lepší pochopení cenového chování, které zatím ze zřejmých důvodů není možné.
Regionální rozdíly sice přetrvávají, a tak šetření v terénu má své místo, ale k cenové konvergenci pravděpodobně dochází, když vám kamkoli dovezou či kdekoli prodají zboží za "internetové ceny". I složení spotřebního koše již dnes od největších obchodů lze získat. Napovědět o útratách může i platební karta.
Sice není vše zlato, co se třpytí, a při práci s těmito údaji bude potřeba velká pečlivost. Ale vliv velkých dat na statistiky cen poroste a pionýrská práce ONS může sloužit jako inspirace. Vždyť už i ČSÚ používá ceny internetových obchodů u několika málo položek spotřebního koše.
Autorem článku je ekonom David Kocourek z Komerční banky.
Zdroj: E15