Růst cen průmyslových výrobců v ČR březnu zrychlil na 3,2 %

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v dubnu zrychlil na 3,2 % z březnových 3 %. Zvýšily se i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil výsledky březnového zahraničního obchodu. Růst cen vyváženého zboží zrychlil na 2,6 %, u dovozních cen růst zpomalil na 5,3 %.
"Inflace průmyslových cen dosáhla v dubnu svého nejvyššího meziročního tempa od února 2012. Průmyslníkům přidělává největší starosti růst cen železa, oceli a mědi," uvedl hlavní ekonom společnosti CYRRUS Lukáš Kovanda.
Ceny výrobců celkově podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zapadají do obrázku růstu jádrové inflace v české ekonomice. "Jakkoliv se vliv cen komodit může v dalších měsících zmírnit, tak silná poptávka a tlaky na růst mezd budou tlačit ceny tuzemských výrobců k růstu i nadále," uvedl.
Mezi výrobci nejvýraznější růst cen zaznamenali zemědělci, u kterých stouply proti loňskému dubnu o 8,6 %. Podle statistiků byly poprvé po 12 měsících vyšší ceny v rostlinné výrobě, a to o 4,5 %. V živočišné výrobě díky zdražení jatečných prasat, mléka a vajec vzrostly o 13,7 %.
Ceny stavebních prací se v dubnu meziročně zvýšily stejně jako v březnu o 1,4 %. Také ceny tržních služeb zaznamenaly v dubnu meziroční nárůst stejný jako v březnu, kdy byly vyšší o 1,1 %. Podepsalo se na tom zejména zdražení poštovních a kurýrních služeb.
V meziměsíčním srovnání byly ceny průmyslových výrobců vyšší o 0,3 %, v zemědělství nárůst činil 1,9 %, ve stavebnictví 0,1 % a u tržních služeb 0,6 %.
Statistici ve čtvrtek také oznámili, jak se v březnu vyvíjel zahraniční obchod. Proti loňskému březnu ceny vyváženého zboží narostly o 2,6 % a u dovážených výrobků o 5,3 %. Meziměsíčně se vývozní ceny nezměnily, dovozní ale klesly o 0,2 %.
"Hlavním tahounem růstu cen průmyslových výrobců byly ceny v energetických oborech. Pravděpodobně jde ještě stále primárně o doznívání důsledků návratu cen ropy nad 50 USD za barel z mnohem nižších úrovní pozorovaných v minulých letech. Ceny průmyslových výrobců tedy v tuto chvíli rostou tempem, které samo o sobě tlačí celkovou českou inflaci nahoru, nicméně nemusí tomu tak být dlouho," říká analytik z České spořitelny Michal Skořepa.
Zdroj: ČTK