US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ-1,04 %
S&P 500-0,22 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americká ekonomika v květnu vytvořila výrazně méně pracovních míst, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti ale nečekaně klesla na 16leté minimum 4,3 %

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 138 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst po přibližně 174 tisících v dubnu (revidováno z 211 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 16leté minimum 4,3 %, čekala se přitom stagnace na dubnovém desetiletém minimu 4,4 %. Údaje v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd zůstala na dubnových 2,5 %.

Redakce IW
Redakce IW
2. 6. 2017 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, která měří zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce, se v květnu snížila na 62,7 % z 62,9 % v dubnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž lidi, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 8,4 % z 8,6 %. Počet práceschopných Američanů, kteří nejsou zapojeni na trhu práce, stoupl o 608 tisíc.

"Údaj o květnové tvorbě pracovních míst je z pohledu odhadů mírným zklamáním, číslo je ovšem i tak dost vysoké na to, aby se situace na trhu práce nadále zlepšovala," poznamenal Michael Feroli, hlavní ekonom pro USA v JPMorgan Chase. "Na celkovém příběhu americké ekonomiky se nic nemění. Očekávání, že Fed znovu zvýší úrokové sazby tento měsíc, také zůstává v platnosti."

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Průměr za poslední rok je 181 tisíc. Údaj o tvorbě pracovních míst za březen byl revidován na 50 tisíc ze 79 tisíc.

Průměrná hodinová mzda se v květnu v meziročním srovnání zvýšila o 2,5 %, tedy stejně jako v dubnu. Meziměsíčně v květnu průměrná hodinová mzda stoupla o 0,2 %, v dubnu růst činil rovněž 0,2 % (revidováno z +0,3 %). Analytici čekali zrychlení meziročního růstu mezd na 2,6 %.

V soukromém sektoru vzniklo v květnu 147 tisíc míst po 173 tisících v dubnu (revidováno ze 194 tisíc). Čekal se přírůstek 173 tisíc míst. Ve veřejném sektoru zaniklo přibližně devět tisíc míst (dubnová data byla revidována na +1 tisíc z +17 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí úbytek tisíce pracovních míst (odhad: +5 tisíc, duben: +11 tisíc).

"Jsme v situaci, kdy prakticky každý, kdo chce pracovat, najde uplatnění. I proto očekáváme, že na pozadí de facto plné zaměstnanosti bude tempo tvorby míst klesat. Tvorba pracovních míst tempem kolem 200 tisíc měsíčně je dlouhodobě neudržitelná," říká JJ Kinahan, hlavní tržní stratég TD Ameritrade.

Podniky pociťují nedostatek pracovníků

Americká centrální banka v pravidelné situační zprávě o stavu ekonomiky USA zvané Béžová kniha, která byla zveřejněna tento týden, upozornila, že v období od dubna do pozdního května stoupl počet regionů, které hlásí nedostatek pracovní síly. Analytici předpokládají, že deficit zaměstnanců přispěje k rychlejšímu růstu mezd, zatím se ale tato očekávání příliš nenaplňují.

Investoři data z trhu práce sledují mimo jiné kvůli měnové politice Fedu. Na začátku května americká centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky (základní úroková sazba v pásmu 0,75-1,00 %), v březnu sazbu banka podruhé za tři měsíce zvýšila z 0,5-0,75 %. Trh nyní předpokládá, že k dalšímu utažení měnové politiky dojde v polovině června. Podle dat burzovní skupiny CME jsou šance na červnové zvýšení sazeb téměř 96 %.

Futures na americké akcie v reakci na zveřejněná data klesly a dolar k euru oslabil, kurz eurodolaru stoupl z 1,121 nad 1,128.

Podle čtvrteční zprávy agentury ADP v květnu soukromý sektor vytvořil asi 253 tisíc pracovních míst. Analytici očekávali vytvoření 185 tisíc míst. V dubnu v USA v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 174 tisíc míst (revidováno ze 177 tisíc).

Inflace v dubnu klesla na 2,2 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,2 %

Index spotřebitelských cen v USA v dubnu podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 0,2 % po poklesu o 0,3 % v březnu. Meziroční míra inflace klesla na 2,2 % z březnových 2,4 %. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 1,9 % z březnových 2 % (odhad: 2 %). Meziměsíční jádrová inflace činila 0,1 % (odhad: +0,2 %, březen: -0,1 %).

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká. V poslední době se ale nad schopností nové administrativy prosadit klíčové reformy vznášejí otazníky, a to hlavně kvůli kontroverzím kolem Trumpa.

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu amerického ministerstva obchodu zpomalil v celoročním přepočtu na 1,2 % z 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Analytici počítali s růstem HDP o 0,9 %. Ke zlepšení výkonu ekonomiky proti původnímu odhadu přispěly vyšší než odhadované spotřební a státní výdaje i firemní investice. Spotřební výdaje nicméně stouply jen o 0,6 % po 3,5 % na konci minulého roku.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná