SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Parlamentní volby v Británii vyhrála Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové, v dolní komoře ale ztratila většinu

Čtvrteční předčasné parlamentní volby ve Spojeném království vyhrála Konzervativní strana současné premiérky Theresy Mayové, v dolní komoře však strana přišla o většinu. Mayová se ale nevzdává, navzdory nepříznivému výsledku voleb chce královnu požádat o pověření sestavit vládu. Ve hře je koalice se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou.
PŘENOS ZE ČTVRTEČNÍCH VOLEB
Jaká byla situace před volbami?
"Cílem předčasných voleb mělo být nastolení stavu, kdy pro konzervativce nebude problém protlačit zákony o brexitu. Nepříznivý výsledek voleb by tak zřejmě kvůli zvýšené politické nejistotě přinesl prudké oslabení libry," říká ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.
"Pokud by v dolní komoře parlamentu nikdo nezískal jasnou většinu (posledním příkladem jsou volby z roku 2010), řešením by byla vládní koalice či menšinová vláda. Pro Spojené království by se ale na rozdíl od naší praxe jednalo o poměrně neobvyklou situaci. V případě neexistence většiny v parlamentu je podle tradice na tahu ta strana, která vládla před volbami, a to bez ohledu na jejich výsledek, v současné situaci tedy konzervativci," vysvětluje ekonom z Komerční banky David Kocourek.
Otázkou ovšem podle Kocourka je, koho by konzervativci mohli přizvat do vlády. "Liberály pravděpodobně ne. Jejich velmi slabý výsledek ve volbách v roce 2015 totiž členové strany připisují právě koaliční vládě, na které se v letech 2010-2015 podíleli. Skotská národní strana (SNP) by kvůli svému antikonzervativnímu zaměření s konzervativci do vládní koalice asi také nešla. Na koaličním půdorysu by tak mohlo fungovat snad jedině spojení SNP a labouristů, kteří by však museli skousnout, že SNP je ve Skotsku v podstatě vymazala. Koalici labouristů a SNP tedy připisujeme ještě menší pravděpodobnost než menšinové vládě konzervativců. Ta by buď získala důvěru od některého z menších partnerů, nebo by dostávala ad hoc podporu pro své klíčové legislativní návrhy," pokračuje Kocourek.
Důsledkem případného oslabení pozice konzervativců by bylo posílení vlivu labouristů na vyjednávání o brexitu. Labouristé uznávají výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z EU, na rozdíl od Theresy Mayové jsou ale ochotni s EU více vyjednávat s cílem udržet pro Spojené království co nejvíce výhod plynoucích z jednotného trhu a celní unie. V případě jasného vítězství konzervativců lze naopak čekat přímočaré jednání o brexitu v duchu doposud zastávané pozice.
Spojené království - volby v letech 2010 a 2015 a vývoj volebních preferencí
Zdroj: ČTK