US MARKETOtevírá za: 0 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

2012: Tyto události mohou letos šokovat svět

Krátce předtím, než se trhy v roce 1929 zhroutily a vypukla světová recese, americký ekonom Irving Fisher předpověděl, že se akcie ustálily na vysokých cenách. Od té doby zažil finanční svět celou řadu podobných zaručených předpovědí. Přesto se Matthew Lynn z MarketWatch pustil na tenký led a zveřejnil několik opravdu zajímavých variant vývoje v letošním roce.

Jana Erbenová
Jana Erbenová
12. 1. 2012 | 12:00
Ekonomika

ECB bude hledat nového šéfa

Předpovídat budoucnost eura je zhruba stejně efektivní jako odhadovat, jaké bude počasí v roce 2020. Situace se mění každou chvíli, přičemž se hromy a blesky snášejí často i na hlavu Evropské centrální banky.

Nejjednodušším způsobem, jak se s krizí alespoň dočasně vyrovnat, je tisknout peníze. Hlavním problémem je tuto pomoc evropské ekonomice "prodat" Němcům. Až ovšem dojde k rozhodujícímu okamžiku, současný šéf ECB Draghi odstoupí, vystřídá ho Němec a tiskařské stroje se rozjedou naplno.

Olympiáda postaví Británii na nohy

Zatímco Francie stráví rok tím, že bude všechny přesvědčovat, jak jsou na tom Britové špatně, Británie se vzmůže. Její dluh sice dosahuje neuvěřitelných 450 % HDP, hlavní odvětví – finanční služby – je v úpadku a největší obchodní partner v hluboké recesi, olympiáda tamní hospodářství ovšem opět postaví na nohy.

Obyčejný občan Trichet o budoucnosti Evropy

Libra oslabí, mzdy klesnou a pružný pracovní trh opět pomůže britské ekonomice pookřát. Londýnská olympiáda bude pro Velkou Británii zlomovým bodem.

Rusko bez Putina?

Ruští politici čelí velké nespokojenosti veřejnosti. Vladimir Putin přesto březnové prezidentské volby vyhraje, nebude to ale přesvědčivé vítězství.

Politicky se podobá francouzskému generálu de Gaullovi – je nacionalista, konzervativec a autoritář, ale s velkým smyslem pro historii své země. De Gaulle rezignoval v roce 1969 po tvrdé porážce v referendu. Stejně to dopadne s Putinem, a to ještě do konce tohoto roku. Pak se Rusko liberalizuje a investoři se nechají zlákat tamními levnými akciemi.

Dolar chytne druhý dech

Barack Obama nemusí být skvělým americkým prezidentem, volby však opět vyhraje. Nahrávat mu bude svět ve znamení hroutící se eurozóny, problémů Ruska a nejisté čínské ekonomiky.

Spojené státy se tak budou zdát být jediným bezpečným přístavem, a každý bude chtít část portfolia věnovat americkému dolaru. Ten se tak vydá na dlouhodobou růstovou šňůru.

Dva nejlepší obchody na Forexu pro rok 2012

Francie pochopí, že její význam klesá

Francouze čeká depresivní rok. Země přijde o nejvyšší rating a vrátí se do recese. Nacionalistická politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Pen se stane hvězdou prezidentských voleb, Nicolase Sarkozyho ovšem nakonec v čele státu vystřídá kandidát socialistů Francois Hollande.

Polsko – nová hvězda EU?

Která země je nejsilnějším hráčem Evropské unie? Ta, která rychle roste, má zdravé veřejné finance, nízké zadlužení a hodně obyvatel. Takže Polsko - nebo vám něco nesedí?

Schodek rozpočtu byl sice ještě loni na úrovni 5,9 %, letos ovšem klesne na 2,9 %, a to navzdory pádu eurozóny do recese.

Zatímco Francie ztratí rating AAA a Velká Británie pomalu dává od Evropské unie ruce pryč, Polsko se svými 38 miliony obyvatel se v unii začne agresivněji hlásit o slovo.

Konec jedné investiční banky

Bankovní odvětví podle odhadů loni opustilo 233 tisíc zaměstnanců. A na lepší časy se neblýská. Banky se tak po třech dekádách, kdy se vyspělý svět ochotně zadlužoval, dostávají do problémů.

**Zdá se, že přicházejí dvě dekády oddlužování a snižování finanční páky v obchodování. Nebude dost lidí, kteří by nabobtnalý bankovní sektor dokázali uživit. V roce 2012 se proto dá čekat pád minimálně jedné velké investiční banky.

Mistryněmi světa v páce jsou evropské banky! Na větší spekulanty narazíte jen těžko

K evropskému exodu se přidají Italové a Španělé

Tradiční odpovědí Evropana na dluhovou krizi je jít vydělávat peníze jinam, nejčastěji do Spojených států nebo Austrálie. Pokud se dostaví recese, dá se čekat, že budou Evropané zkoušet štěstí i jinde. Už teď letí čísla o emigraci vzhůru v Řecku, Portugalsku a Irsku, letos čekají divočejší statistiky i Italy a Španěly.

Island jako recept na dluhové problémy?

Celá Evropa žije v přesvědčení, že pokud přijde krach, jediným způsobem, jak zachránit ekonomiku, je pomoci bankám. Výjimkou je Island – země je totiž příliš malá a dluhy měla příliš velké. Skončilo to nesplacením 85 miliard dolarů.

Většina lidí si myslela, že je s Islandem amen. Opak je pravdou. Loni ostrovní hospodářství rostlo o 2,5 %, letos to bude 1,5 % - tedy více než eurozóna. A to není vše. Island už pomalu uvolňuje kapitálová pravidla a měna pomalu zpevňuje. Svět tedy dostal lekci – vždy není potřeba banky zachraňovat.

Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2012

Vánoční přání už nebudou v módě

Opravdu toužíme po přání hezkých svátků od svého bankéře? Opravdu je ta rakouská konzultantská firma upřímná, když nám přeje další šťastný rok? Není to hezké ani dojemné – jde jen o spam. Proto bude v roce 2012 zasílání vánočních přání hodně z módy.

Zdroj: MarketWatch

Barack ObamaDluhová krizeEkonomikaEuroEvropské bankyMario Draghi
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa