Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!

Ne, to není vtip. K lidem, kteří viní za vypuknutí finanční krize šéfy velkých firem, se přidávají i odborníci. S velmi odvážnou teorií přišel i Clive R. Boddy, profesor na Nottinghamské univerzitě. Tvrdí totiž, že za krizí stojí "korporátní šílenci".
Do kolonky šílenec podle Boddyho zapadá zhruba jedno procento lidí. Poruchu u nich nejspíše vyvolávají psychické indispozice, které ovlivňují fungování mozku. To se projevuje především nedostatkem morálky, emocí a naprostou neschopností vcítit se do situace druhých.
Šílenci na Wall Street jsou proto chladní a vypočítaví a upřednostňují svůj prospěch před potřebami ostatních, což je pro firmy velice nebezpečné.
Jak se dostali do čela firem?
Až do konce 20. století bylo slovo "zaměstnání" poměrně úzce spojeno s termínem "celoživotní". Společnosti se vyvíjely pomaleji a k obměně zaměstnanců docházelo jen pomalu. Taková struktura psychicky narušené lidi odhalovala.
V dnešním dynamickém vývoji se ovšem řada věcí ztratí. Šarm, který dokáží takoví lidé používat, z nich navíc na první pohled dělá ideální lídry. Na podrobnější zkoumání není čas.
Occupy Wall Street: Platí protesty známý miliardář?
Jenže s větší transparentností hospodaření firem museli vzít sebestřední šéfové společnost ještě pevněji do vlastních rukou. Čtvrtletní zveřejňování finančních výsledků nesvědčilo jejich sebeobohacování, bylo proto potřeba zmanipulovat celou firmu.
Konec starých dobrých pravidel
Honba za vlastním obohacením a větší mocí pohřbila starý koncept fungování společností. Závazky, férové jednání a společenská odpovědnost pro nové šéfy z Wall Street nemají žádnou váhu. A to je hlavní důvod, proč je Boddy viní z vypuknutí krize.
Jenže příběh nekončí. Člověk by očekával happy end ve formě odvolání takových osob z managementu firmy a příkladný trest. To se však nestalo. Takoví lidé krizi vůbec nepocítili. Naopak, nad krizí si umyli ruce a vinu - díky svým dobrým přesvědčujícím schopnostem – hodili na druhé. Odcházejí tak s tučnou kořistí a pocitem vítězství. Dnes radí vládám, jak se opakování krize v budoucnu vyhnout.
Poražení roku 2011 na Wall Street
Na konci své úvahy sice Boddy uznává, že jde o teorii, která není příliš testovaná a zasloužila by širší výzkum, především v managementech firem, které na krizi doplatily nejvíce. Pravdou však je, že jeho názor rozhodně nezůstává bez povšimnutí. V jednom má rozhodně pravdu. O lidech a finančních trzích by měly rozhodovat osoby, které jsou ochotné za své kroky nést odpovědnost. Pryč tedy s šílenci.
Zdroj: Bloomberg