KONTEXT (volební speciál – 4. díl): Potenciál montovny se vyčerpal. Na co by mělo Česko vsadit napříště?
Parlamentní volby se blíží, nerozhodnutých voličů je stále dost a Česku papírově hrozí vláda velké populistické koalice. KONTEXT i proto v předvolebním týdnu nabízí nejen nerozhodnutým voličům stručný audit toho nejpodstatnějšího z volebních programů stran. Vychází přitom ze dva měsíce trvajícího šetření expertů zapojených do projektu Alter Eko. Čtvrtý díl hodnotí příčiny a důsledky hospodářského modelu zvaného prozaicky montovna.
V poslední době často diskutovaná sázka na nižší poschodí hodnotových řetězců se Česku (ne)vyplatila. Na jednu stranu k nám model montovna přivedl zahraniční investory, z nichž tu někteří – kupříkladu Siemens nebo ABB – postupem času vybudovali špičková vývojová centra. Na stranu druhou se o většině našich klíčových firem rozhoduje v zahraničí, což může být zejména v době nastartované deglobalizace problematické, jak potvrzuje možné stěhování části škodovácké výroby do Německa. Příčiny a důsledky současného stavu probírali majitel strojírenské společnosti SOMA Ladislav Verner a partner poradenské společnosti M.C.TRITON Luděk Pfeifer.
Otázkou dne, jak se shodli, je to, na co by Česko mělo vsadit napříště. Většina volebních programů přitom téma řeší schematicky, často s pomocí klišé. To je podle expertů zapojených do projektu Alter Eko pro vrcholící předvolební vřavu v Česku typické. Vysvětluje to také sílící poptávku po (ne)politické alternativě. Ačkoli výsledky všelidových plebiscitů v současné rtuťovité době takřka nelze odhadnout, což potvrdily prezidentské volby v USA nebo hlasování o britském odchodu z EU, nelze necelý týden před volbami vyloučit (ani) vládu ANO s podporou komunistů a okamurovců, a to buď v podobě vládní koalice, nebo podpory menšinové vlády Andreje Babiše.
Výše popsané by zřejmě jen navýšilo míru nepředvídatelnosti, která v době bezprecedentního příklonu k populismu – podle Financial Times svět nic podobného od počátku 20. století nezažil – poškozuje ekonomiku, byznys i investory. KONTEXT se i proto rozhodl, při vším respektu k právu každého na volbu svého šampiona, nabídnout audit programů stran, který pomůže (ne)rozhodnutým lépe se zorientovat a nakonec i rozhodnout podle nejlepšího vědomí a svědomí.
V pondělí jsme zhodnotili agendu, s níž jednotlivé strany vytáhly do boje, jako celek av úterý jsme okomentovali přístup stran k digitalizaci. Ve středu jsme se zamysleli nad (nejen) prezidentskými hrátkami s ústavou a snahou tento středobod právního rámce vykostit. V závěrečném pátečním dílu speciálu nabídneme audit přístupu největších stran k Evropské unii.