60/40: Daliovo brutální hodnocení stavu americké ekonomiky

Ray Dalio, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, zveřejnil svůj velice přísný pohled na stav amerického hospodářství. Ačkoli údaje za celou ekonomiku vzbuzují optimismus, situace není vůbec růžová.
Dolních 60 % Američanů podle Dalia strádá, zatímco se horních 40 % veze na růstové vlně. Za všechny ostatní lze zmínit následující poznatky:
- Reálné příjmy průměrné domácnosti ze spodních 60 % od roku 1980 stagnují až klesají, 40 % bohatších rostou.
- Příslušníci horních 40 % jsou v průměru 10krát bohatší než 60 % chudších, v roce 1980 byli bohatší jen 6krát.
- Jen zhruba třetina z uvedených 60 % chudších něco ušetří.
- Jen asi každá třetí rodina z chudších 60 % má penzijní účty, na nichž má v průměru jen asi 20 tisíc dolarů.
- Předčasných úmrtí příslušníků zmíněných 60 % od roku 2000 přibylo asi 20 %, a to v důsledku drog (dvojnásobná míra úmrtí oproti roku 2000) a sebevražd (o polovinu více než v roce 2000).
- Horních 40 % vydává na vzdělání 4krát více než spodních 60 %.
Mimochodem, nejbohatší jedno promile Američanů svým bohatstvím vyváží chudších 90 % populace. To může mít různé souvislosti včetně těch politických, před kterými Dalio varuje dlouhodobě.
Americká ekonomika tedy zřejmě není tak zdravá, jak by se podle mediálních titulků mohlo zdát. Napětí mezi oběma ekonomickými světy se podle Raye Dalia může v příštích deseti letech vyostřit v důsledku demografických a technologických změn. Chybu může udělat i Fed, když bude ignorovat stav ekonomiky tvořené chudší částí obyvatelstva a klást důraz pouze na celonárodní ukazatele.
Zdroj: LinkedIn