V pasti středního příjmu

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) minulý týden upozornila, že zemím střední a východní Evropy hrozí uvíznutí v pasti středního příjmu. Co se tím míní, shrnuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
EBRD zmíněnou pastí rozumí stav, kdy daná země sice do jisté míry zbohatla (obvykle na úroveň 1-2/3 HDP na hlavu v USA), nicméně vyčerpala své dosavadní konkurenční výhody, obvykle zejména v podobě levné pracovní síly, a nedaří se jí najít jiný růstový model. EBRD upozorňuje, že v mnoha zemích existují dokonce skupiny, které mají zájem na tom, aby se dosažený stav již neměnil.
Instituce zdůrazňuje, že žádná všeobecně fungující obrana před uvíznutím ve středopříjmové pasti neexistuje, některá základní doporučení, která by mohla pomoci, ale ve zprávě jsou. Jde o:
- vytváření prostoru pro vznik a růst nových, dravých firem;
- vyhýbání se přehnané regulaci pracovního a kapitálového trhu;
- investice do infrastruktury;
- důraz na zlepšování životního prostředí.
Česká republika (na rozdíl mimo jiné od zbytku Visegrádu) se nechala již téměř před deseti lety vyškrtnout ze seznamu zemí, kterým EBRD svými úvěry a radami pomáhá. Zmíněná doporučení ohledně investic, podpory nových firem a regulace trhů ovšem stále ještě platí i pro nás.
Zdroj: Česká spořitelna