Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři soustředili na několik důležitých makrodat a čekali na výsledek sjezdu německých sociálních demokratů. Hlavní index západoevropských akcií se dostal nejvýše za dva a půl roku.
Regionální index STOXX vzrostl o 0,54 % na 400,88 bodu, za celý týden pak získal 0,6 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 % na 7 730,79 bodu (za celý týden -0,64 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,58 % na 5 526,51 bodu (za celý týden +0,17 %) a německý DAX si polepšil o 1,15 % na 13 434,45 bodu (za celý týden +1,43 %).
Vzhůru evropské akcie tlačí rostoucí optimismus ohledně firemních zisků a vývoje světové ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 Europe vystoupil nejvýše za dva a půl roku.
Index frankfurtské burzy DAX se nachází méně než 100 bodů od rekordního maxima 13 525,56 bodu, na které se vyšplhal loni v listopadu. Pomyslným vítězem dne se staly akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas (+6,57 %), jejichž cílovou cenu v pátek snížila společnost Telsey Advisory Group.
Akcie evropského výrobce letadel Airbus, se kterými se obchoduje na pařížské burze, si v pátek připsaly přes 2,6 %. Firma nadále těžila ze zprávy, že získala od aerolinek Emirates zakázku na 36 obřích letadel typu A380.
Nárůstu na akciových trzích v Evropě nezabránila ani hrozba platební neschopnosti americké federální vlády. Ta hrozí od páteční půlnoci místního času, pokud Senát neschválí zákon o dodatečném financování.
O více než 6 % zdražily také akcie výrobce nábytku Steinhoff, kterému přislíbily finanční pomoc některé jihoafrické společnosti. Firma se aktuálně pokouší vyřešit účetní skandál, kvůli kterému musí přeúčtovat hospodářské výsledky za poslední tři roky.
Evropské akcie (19. ledna 2018), CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Příští týden ministři financí eurozóny, tzv. euroskupina, zahájí výběr nového viceprezidenta Evropské centrální banky, který by měl být vybrán do několika týdnů. Odstartuje se tak dvouletá výměna na nejvyšších postech jedné z nejdůležitějších institucí v Evropě, na jejímž konci bude tahanice o to, kdo nahradí v roce 2019 současného šéfa ECB Maria Draghiho, napsala agentura Reuters.
- Britský ministr zahraničí Boris Johnson navrhl údajně během čtvrtečního summitu francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, aby se mezi jejich zeměmi postavil most. Šéf britské diplomacie podle páteční zprávy listu The Guardian označil za "směšné", že dvě z největších ekonomik světa jsou spojené jedinou železniční tratí.
- Růst ekonomiky ve většině zemích střední a východní Evropy zůstane kolem tří procent, a to i přes mírné zpomalení v letech 2018 a 2019. Hospodářské prostředí, ve kterém působí banky v regionu, by mělo i nadále být příznivé. Růst HDP minulém roce byl pro většinu zemí regionu nejlepší od roku 2010. Vyplývá to ze studie UniCredit Group.
- Německá kancléřka Angela Merkelová se zúčastní Světového ekonomického fóra, který se bude konat příští týden v Davosu. S odvoláním na mluvčího německé vlády o tom v pátek informovaly světové agentury. Dosud její účast nebyla jistá. Do švýcarského horského střediska příští týden dorazí mimo jiné i americký prezident Donald Trump či český premiér Andrej Babiš.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce opět porazil svého rivala Boeing v nových zakázkách, znovu však dodal zákazníkům méně letadel než americký konkurent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí Airbus zveřejnil.
- Německá centrální banka uvažuje, že by zahrnula do svých devizových rezerv čínský jüan kvůli jeho rostoucímu globálnímu významu. K tomuto kroku však budou potřebné další přípravné práce, uvedla banka.
- Dánský výrobce hraček Lego se dohodl na spolupráci s největší čínskou internetovou společností Tencent Holdings. Firma v pondělí oznámila, že spolu s čínským partnerem bude vyvíjet internetové hry a možná i sociální síť se zaměřením na čínské děti.
- Evropská komise začala vyšetřovat daňové pobídky loděnicím v Polsku, protože podle ní mohou poskytovat nespravedlivou konkurenční výhodu.Komise ale zároveň schválila polský program na podporu malých a středních podniků působících v oblasti výroby lodí. Tento regionální program, jehož celkový rozpočet se pohybuje kolem 77 milionů zlotých, podle komise podpoří nové investice a modernizaci v odvětví.
- Požadavek Evropské komise, aby francouzská elektrárenská společnost EDF vrátila Francii státní pomoc 1,37 miliardy eur, byl oprávněný. V úterý tak rozhodl Soudní dvůr EU. Státní pomoc podle něj odporovala pravidlům Evropské unie.
- Přebytek bilance běžného účtu Německa byl za loňský rok již druhým rokem za sebou největší na světě. V úterý to uvedl německý hospodářský institut Ifo. Podle něj přebytek dosáhl 287 miliard USD. Zpráva zřejmě obnoví kritiku ekonomické a fiskální politiky největší evropské ekonomiky od obchodních partnerů i mezinárodních institucí.
- Švýcarského nízkonákladového leteckého přepravce Belair převzala německá investiční společnost SBC. Cenu transakce ale její mluvčí odmítl sdělit. Belair je dceřinou firmou zkrachovalých německých aerolinek Air Berlin. Belair měla za rok 2016 obrat zhruba 90 milionů švýcarských franků, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 % více než v roce 2016. Milion aut překročila již počtvrté v řadě. Největším trhem byla Čína s růstem o 2,5 % na 325 000 vozů. Společnost to v úterý uvedla v tiskové zprávě.
- Německý automobilový koncern Volkswagen loni zvýšil prodej o 4,3 procenta na rekordních 10,7 milionu vozů. Dařilo se mu především ve východní Evropě, Číně a ve Spojených státech. Za prosinec prodej meziročně vzrostl o 8,5 procenta na milion vozů, především díky růstu na čínském a německém trhu, sdělila ve středu firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.
- Průměrná úroková sazba hypoték v ČR se bude na konci letošního roku pohybovat na zhruba 2,75 procenta. Vyššímu růstu ke třem procentům bude bránit silná konkurence na trhu. Na středečním setkání s novináři to odhad předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček. Podle středečních údajů Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci stoupla na 2,19 procenta z listopadových 2,15 procenta.
- Slovinsko loni snížilo rozpočtový deficit na 332 milionů eur, což bylo 0,8 procenta hrubého domácího produktu. O rok dříve deficit činil 1,7 procenta HDP. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnilo ministerstvo financí. Příjmy se zvýšily o 6,1 procenta, zejména díky růstu daňových příjmů o 6,9 procenta. Výdaje vzrostly o 1,7 procenta.
- Ukrajina letos v důsledku rozhodnutí švédského arbitrážního soudu obnoví po více než dvouleté přestávce nákup plynu z Ruska. Ve středu to uvedl generální ředitel ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev. Verdikt arbitrážního soudu ale obě strany interpretují odlišně.
- Rusko založí státní banku pro financování potřeb sektoru obrany. Reaguje tím na americké sankce, které postihují ruské úvěrové instituce.
- Německý automobilový koncern Volkswagen začne montovat tři modely aut ve Rwandě. Vozy budou určeny k prodeji na místním trhu a pro nově zaváděnou službu sdílené jízdy. Firma ve čtvrtek uvedla, že do projektu, který jí má pomoci proniknout do subsaharské Afriky, investuje 20 milionů dolarů.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal zakázku na 36 obřích letadel typu A380 od aerolinek Emirates. Nejdůležitější zákazník evropského leteckého a zbrojařského koncernu to oznámil dnes v domovské Dubaji. Obchod za odhadovaných 16 miliard amerických dolarů tak tomuto typu letounu má zajistit budoucnost.
- Nová a pružnější pravidla pro stanovování sazeb daně z přidané hodnoty navrhla ve čtvrtek Evropská komise členským zemím EU. Znamenat to má možnost více různých sazeb pro různé kategorie zboží a služeb a také nový seznam těch, které mohou být zařazeny do snížených sazeb.
- Evropská unie na konci letošního roku zhodnotí, zda země, které označila za daňové ráje, plní své sliby lepší spolupráce s EU v této oblasti. Pokud své nedávné sliby tyto země nesplní, budou přeřazeny na novou unijní černou listinu a mohou se jich následně dotknout sankce jak ze strany unie, tak přímo jejích členů.
- Ukrajinští zákonodárci ve čtvrtek schválili zákon, jehož cílem je urychlit privatizaci více než 3000 převážně ztrátových státních podniků a posílit její transparentnost. Informuje o tom agentura Reuters. Schválení zákona je jednou z podmínek pro získání další finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF).
- Švýcarská vláda oznámila, že zahájila veřejnou konzultaci o plánu na přeměnu anonymních akcií na majitele u soukromých firem na registrované akcie, kterým bude přiřazeno jméno majitele. Známá švýcarská diskrétnost v oblasti finančnictví a daní by tak mohla být dále oslabena.
Zdroj: CNBC, ČTK