US MARKETOtevírá za: 15 h 53 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co se Obamovi podařilo, a co ne? Jak to vypadalo s americkou ekonomikou v únoru

Prezident Obama 3. února představil rozpočet na rok 2012, jeho již čtvrtý a poslední v tomto funkčním období. Největšími novinkami byly návrh na snížení firemních daní a snížení odpočtu příjmů z dividend, což by se dotklo hlavně bohatších vrstev obyvatel. Jak se Obamovi dařilo během jeho funkčního období plnit předvolební plány?

Obamův rozpočet na rok 2012

Obama v rozpočtu v základních obrysech navrhl způsob, jak více zdanit nadnárodní společnosti, které outsourcují zahraniční práci. Během deseti let by firmy a bohatší na daních zaplatili o dva biliony dolarů více, než platí nyní. V amerických poměrech je potřeba mít na paměti, že jsou prezidentské návrhy rozpočtů spíše vyjádřením politického přání či road mapy než konkrétními rozpočtovými pravidly a návrhy.

Již nyní je ovšem vidět, že se Obamovi nedaří plnit jeho dlouhodobý plán, s nímž do úřadu v roce 2009 nastupoval. Letos se měl rozpočtový deficit snížit na 3,5 % HDP, ale je to stále vysokých 8,5 %. Dluh veřejných financí měl původně dosáhnout vrcholu loni, na 67 %. Letos už je hranice posunuta na rok 2014 a 78 % HDP. Ekonomické problémy jsou samozřejmě nejčastěji uváděnou příčinou těchto špatných odhadů, nicméně velká část neřešených problémů vyžaduje spíše politickou odvahu k provedení určitých kroků než zlepšení ekonomiky.

Růstu pomohly skladové zásoby

Ekonomický růst v USA v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhl 2,8 %. I když jde o zrychlení oproti předešlým 1,8 %, jsou detaily ekonomických údajů spíše zklamáním. Dvě procenta růstu jdou na vrub větších skladových zásob, u nichž se s největší pravděpodobností jedná o jednorázovou záležitost. Vláda a hlavně armádní nákupy HDP snížily o 1 %, soukromá spotřeba se meziročně zvýšila o skromná dvě procenta. Potěšily naopak údaje o soukromé výstavbě, ta se meziročně zvýšila o 10,9 %, i když stavbařům hodně pomohlo teplejší počasí, než je v tuto dobu obvyklé.

Všeobecný závěr je, že i když je růst národní ekonomiky vítanou zprávou, pořád není dostatečný na větší snížení nezaměstnanosti, která zůstává na americké poměry neobvykle vysoká (v únoru stagnovala na 8,3 %). Analytici na letošek prognózují, že se vytvoří v průměru 140 000 pracovních míst měsíčně, celkem 1,7 milionu za rok 2012.

Zotavuje se americký trh práce?

Zotavuje se americký trh práce?

Americký export se zlepšuje

Když na začátku roku 2010 vyhlásil prezident Obama cíl zdvojnásobit do pěti let hodnotu amerického exportu, moc odborníků tomu nevěřilo. Zatím se však exportní objemy zvyšují tak, že při k tomu při pokračování trendu skutečně mohlo dojít . Měsíční objemy vývozů se pohybují kolem 180 miliard dolarů, což je oproti tehdejším zhruba 140 miliardám USD růst zhruba o 16 %.

Mezi úspěchy, které si podle ekonomů může Obamova administrativa skutečně připsat, patří tlak na zvýšení hodnoty čínské měny, prosazení dohod o volném obchodu s Panamou, Kolumbií a Jižní Koreou a zahájení jednání o obchodní a investiční dohodě s devíti zeměmi v Pacifiku - Trans-Pacific Partnernship. Přesto je podle prohlášení Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku růst exportů z 90 % spíše zásluhou zlepšující se makroekonomické situace, tedy oživení v Asii a růstu cen komodit, hlavně obilí, bavlny a ropných produktů. Navíc před dvěma lety, v době vyhlášení cíle, byl světový obchod pod vlivem krize hodně nízko.

Podle některých odborníků se tedy zatím jedná spíše o návrat na bývalé objemy než skutečný růst. Největší naděje na další růst vzájemného obchodu si vláda dělá u Číny: "Kdyby se čínská ekonomika skutečně více otevřela a více chránila duševní vlastnictví a obchodní tajemství, tak by náš obchod mohl růst daleko rychleji," prohlásil zástupce amerického ministerstva obchodu.

Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu

Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu

Americká ekonomikaBarack ObamaHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika