Možná překvapení jarních italských voleb a jejich dopad na trhy

Analytici se shodují, že vítěz italských voleb, které se konají 4. března, není jasný. Důvodem je nový volební systém. Nerozhodný stav v parlamentu pravděpodobně vyústí v nutnost širších koaličních jednání. Pravděpodobnost výsledku, který by byl pro trh nejpříznivější, tedy koalice Demokratické strany a Forza Italia, případně vítězství středolevého politického křídla, je nízká.
Itálie zůstane Itálií, vždy je tedy prostor pro překvapení. Ve hře je například vítězství pravicového křídla se Silviem Berlusconim (vyloučeným z parlamentu a se zákazem funkcí do roku 2019) jako jedním z hlavních investorů strany a neformálně i tím, kdo vybírá vedení.
Dále je zde Hnutí pěti hvězd, kterému se během posledních několika let podařilo získat značnou pozornost médií díky populistickým prohlášením. Přebírá původní Berlusconiho voličskou základnu, zejména na jihu Itálie. Dosáhnout úplného vítězství podle nedávno reformovaného volebního zákona však bude pro toto hnutí jen obtížné dosáhnout.
Budou to první volby v Itálii, při kterých bude použit systém uninominali (systém relativní většiny, systém prvního na pásce) v kombinaci se systémem poměrného zastoupení. Má to dva důležité důsledky. Zaprvé, poslanci, kteří získají mandát z prvního místa (získají nejvíce hlasů), by mohli být nezávislejší na směřování svých stran, čímž by se po volbách rozšířily možnosti změny stranické loajality více, než tomu bylo podle dosavadních právních předpisů.
A zadruhé, je větší pravděpodobnost koalic. Tím, že budou více ve hře koalice, začne po volbách dlouhé politické dohadování. Prvními milníky těchto jednání budou volby šéfů jednotlivých parlamentních komor. V závislosti na vybraných jménech pak budou pokračovat koaliční jednání.
Při takovém scénáři je nepravděpodobné, že by jakákoli strana byla ochotná situaci urychlit a převzít od prezidenta mandát k vytvoření vlády, protože by bylo zapotřebí řady kompromisů. Výsledkem pravděpodobně bude koalice největších stran, tedy Demokratické strany, Forza Italia a Hnutí pěti hvězd.
Strategicky to od poslední jmenované nemusí být moudrý krok, protože získává hlasy převážně zaměřením proti vládnoucí třídě a neochotou spolčovat se s tradičními politickými stranami. Mohlo by to však signalizovat začátek nové éry tohoto hnutí a posun ke zralejší politice.
A dopady italských voleb na trhy? Hnutí pěti hvězd ochotnější k vytváření širokých koalic by mohlo znamenat menší riziko vyloženě populistické vlády. Krátkodobě by to mělo omezit riziko nárůstu výnosů italských vládních dluhopisů a poklesu hodnoty eura, na případné zvraty v politických jednáních (či jakkoli výrazně překvapivé výsledky voleb samotných) by ale investoři mohli reagovat nervózně.
Zdroj: Fidelity International