Emerging markets v trojitých kleštích

Tom Holland z hlavního hongkongského deníku South China Morning Post nedávno shrnul neradostné vyhlídky dopadů simultánního růstu všech tří nejdůležitějších světových kurzů na mladé trhy v Asii. Řeč je o americkém dolaru, výnosu 10letých vládních dluhopisů USA a ceně ropy, vysvětluje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Současná situace není příliš běžná. Zatímco obvykle posílení dolaru vede k poklesu ceny ropy a naopak, tentokrát se kurzy obou pohnuly zároveň ve stejném směru. (Nejen) pro asijské ekonomiky dovážející ropu to znamená dvojitý problém, jelikož cena ropy vyjádřená v jejich domácích měnách roste ještě více.
Pro tyto rozvojové ekonomiky je problém ještě bolestnější o to, že v přepočtu na dolar hrubého domácího produktu spotřebují více ropy než rozvinuté země.
Další starost pro rozvojové ekonomiky představuje růst dolarových úrokových sazeb prakticky v celé délce výnosové křivky. Vyšší dolarové sazby znamenají pro tyto země rostoucí tlak na jejich měny, na který jsou tamní centrální banky nuceny reagovat růstem vlastních úrokových sazeb, a také vyšší náklady spojené s financováním jejich externích deficitů. Stoupající úrokové sazby v USA představují v současnosti hlavní protivítr pro globální ekonomický růst.
Výnosová křivka v USA se za poslední rok posunula výrazně výše, zdroj: Treasury.gov
Zdroj: Česká spořitelna