5 osudových obchodních lží brexitářů

Spojené království již nemá ani rok na to, aby s Bruselem vyjednalo podmínky svého odchodu z Evropské unie. A tak začíná být jasné, že brexit rozhodně nebude bezproblémový. Přitom se ukazuje, že minimálně některé argumenty brexitářů jsou čiré lži. Jakými nepravdivými tvrzeními se Britové nechali zlákat k riskantnímu kroku?
1. Evropská unie je protekcionistický kartel
Evropská unie má uzavřeno více dohod o volném obchodu než Spojené státy. I díky tomu jsou celní tarify, které se vztahují na výrobky z EU, v průměru o asi tři procentní body nižší než celní tarify vztahující se na americký vývoz. Ani náhodou tedy nelze tvrdit, že se EU uzavírá před světem a podporuje jen obchodní výměnu mezi svými členy.
2. Volný obchod není navázán na volný pohyb pracovníků
Velkým tématem kampaně před konáním referenda o vystoupení Británie z Evropské unie byl volný pohyb pracovníků. Řada Britů tvrdí, že jim lidé přicházející z pevniny berou práci. A zastánci brexitu přísahají, že zajistí, aby Spojené království mohlo efektivněji rozhodovat o tom, kdo za prací přichází, při současném udržení Británie v celní unii EU. Brusel má ale jasno - buď všechno, nebo nic.
3. Oslabení obchodu s EU nahradí poptávka odjinud
Skutečnost, že hodnota mezinárodního obchodu Británie s Irskem je asi čtyřikrát větší než hodnota obchodu s Indií, má svůj důvod. Geografie je v mezinárodním obchodu důležitým faktorem, takže nelze čekat, že by se za několik měsíců prudce zvedla poptávka po britském zboží v zemích na druhé straně planety.
4. Obchodní dohody EU nahradíme vlastními
Je pravda, že velikost britské ekonomiky je silným argumentem, který Spojenému království výrazně usnadní jednání o podmínkách obchodní výměny. Na druhou stranu je ale potřeba si přiznat, že vyjednávání tohoto druhu nejsou otázkou týdnů nebo měsíců, ale spíše let. A zatím Británie uzavření žádné zásadní dohody neoznámila, zatímco brexit je za rohem.
5. Svoboda nám otevře cestu k novým dohodám
Pro Británii bude jistě jednodušší jednat o podmínkách obchodní výměny například s Čínou, když bude zvažovat pouze své zájmy. Samotná dohoda ovšem není zárukou růstu hodnoty obchodní výměny. Spojené království dnes vyváží do Číny jen zhruba pětinu toho co Německo, takže je zřejmé, že smlouvy o podmínkách obchodní výměny nejsou vždy nezbytnou podmínkou úspěšného obchodního styku. A naopak.
Zdroj: London Evening Standard