ČNB už potřetí v letošním roce zpřísnila měnovou politiku, dvoutýdenní repo sazbu posunula na 1,25 %

Česká národní banka na srpnovém zasedání podruhé v řadě a už potřetí v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,25 %, lombardní sazbu posunula z 2 % na 2,25 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,05 % na 0,25 %. Zasedání rady se zúčastnilo šest jejích členů, přítomen nebyl Oldřich Dědek.
Zvýšení úrokových sazeb se očekávalo. Před minulým zasedáním, které rovněž přineslo zpřísnění měnové politiky, analytici jednotní nebyli. Část jich tehdy upozorňovala, že obvykle ČNB sazby upravuje během zasedání, po kterém je zveřejněna aktualizovaná makroekonomická prognóza.
"Podle dřívějších vyjádření představitelů ČNB bylo dnešní rozhodnutí způsobeno převážně slabším kurzem koruny. Ta měla podle dřívějších odhadů centrální banky posilovat rychleji, a ochlazovat tak postupně se přehřívající ekonomiku. Protože je však koruna v tuto chvíli pod vlivem globální nejistoty a neposiluje dostatečně rychle, bylo dle banky nutné sáhnout k dalšímu zvýšení úroků," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler. Podle něj ČNB zvýší úrokové sazby v letošním roce ještě minimálně jednou.
Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na úrovni, kde byla naposledy v roce 2009.
"Na záměr ČNB zvyšovat úrokové sazby již zareagovaly také tržní sazby delších splatností. Ty se v posledních dvou týdnech dostaly na nejvyšší úroveň za posledních sedm let. Lze proto čekat, že hypoteční sazby se v dalších měsících začnou opět zvyšovat a na konci letošního roku budou na úrovních kolem 3 %," dodává Seidler.
ČNB obvykle uvádí, že zpřísnění měnových podmínek posílením měny o 1 % je ekvivalentní zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že na konci druhého čtvrtletí chyběla až dvě zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu.
Ekonomika poroste pomaleji, inflace bude naopak vyšší, míní ČNB
V nové makroekonomické prognóze ČNB zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt podle ní letos vzroste o 3,2 %, v květnové prognóze banka expanzi odhadovala na 3,9 %. Pro příští rok ČNB odhad ponechala na 3,4 %, pro rok 2020 očekává růst ekonomiky o 3,3 %.
V případě inflace ČNB odhad pro třetí čtvrtletí příštího roku zvýšila na 2,1 %. V květnové prognóze počítala s 1,8 %. Pro čtvrté čtvrtletí 2019 odhad banka zvýšila na 2 % z předchozích 1,9 %.
Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka zhruba vyrovnaná. Nejistotou může být rychlost odeznívání negativního sentimentu působícího na kurz koruny a nárůst protekcionistických opatření ve světovém obchodu.
Centrální banka nyní očekává, že průměrný kurz koruny letos bude 25,50 EUR/CZK, příští rok by měla koruna posílit na 24,60 EUR/CZK. V květnu ČNB odhadovala kurz pro letošní rok 25 EUR/CZK a pro příští rok 24,40 EUR/CZK. V roce 2020 by měla koruna posílit na 24,20 EUR/CZK.
"Globální vliv by měl přetrvat i v následujících dvou čtvrtletích, od závěru roku se ale posilování obnoví," uvedl Jiří Rusnok. Nelze ovšem podle něj vyloučit, že koruna začne znovu posilovat dříve.
Rusnok: Nelze vyloučit další zvýšení sazeb v letošním roce
V případě, že česká koruna bude setrvávat na slabších úrovních a v české ekonomice budou přetrvávat tlaky na růst cen, nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, řekl také Rusnok. Pokud budou stávající podmínky přetrvávat, existuje podle něj možnost dalšího zvýšení sazeb na nejbližším měnověpolitickém zasedání.
Ministerstvo financí v nové prognóze z tohoto týdne zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 3,2 % a pro příští rok na 3,1 %. Česká bankovní asociace minulý týden uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 3,3 % a příští rok o 2,9 %.
Koruna na rozhodnutí ČNB v prvních momentech reagovala nepatrným posílením. Ve 13.05 se obchodovala zhruba na úrovni 25,60 EUR/CZK, kolem 15.00 se pohybovala na úrovni 25,64 EUR/CZK.
Na začátku února centrální banka zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů z 0,5 % a lombardní sazbu o 50 bazických bodů z 1 %. Diskontní sazba ČNB v únoru zůstala na 0,05 % beze změny. Podruhé banka sazby zvýšila v červnu.
Od základní úrokové sazby se odvíjejí úroky komerčních úvěrů, lombardní sazba je míra, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou navázána například penále za nesplácené úvěry či neuhrazené daně.
Realitní firmy: Zvýšení sazeb poptávku po nemovitostech nesníží, zdraží ale hypotéky
Poptávka po nemovitostech podle realitních firem ani po dalším zvýšení úrokových sazeb okamžitě neklesne. Do nabízených úroků bank se krok ČNB promítne až se zpožděním. Zásadní vliv bude mít spíše až zpřísnění podmínek ČNB pro poskytování hypoték, které začne platit od října.
"Zvýšení úrokových sazeb vyřadí maximálně malou skupinu žadatelů o hypotéky. Poptávka po nemovitostech je vysoká, zajímavé nemovitosti za odpovídající cenu se na našem serveru ohřejí doslova jen pár hodin," podotkl manažer inzertních služeb serveru Sreality.cz Michal Zadák.
Mluvčí developerské firmy Central Group Marcela Fialková uvedla, že růst základní úrokové sazby ČNB se do finálních úroků, které nabízejí banky, hned nepromítne. "Minimálně do konce září, kdy začnou platit zpřísněná opatření ČNB vůči žadatelům o hypotéku, totiž banky budou nadále soupeřit o klienty. Nyní proto i přes zvýšení sazeb očekáváme silnou poptávku po nákupu nemovitostí na úvěr," uvedla Fialková.
Podle generálního ředitele developera Ekospol Evžena Korce rozhodnutí ČNB povede v konečném důsledku k dalšímu zdražení hypoték, které se už v minulých měsících odpoutaly z rekordně nízkých úrovní. "Vlastní bydlení se tak opět stane méně dostupným. Zatímco ještě na přelomu předloňského a loňského roku dosahovala průměrná úroková sazba u hypoték podle ukazatele Fincetrum Hypoindex 1,77 %, v dubnu a květnu se pohybovala dokonce na úrovni 2,51 %," dodal Korec.
Růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 4,2 %, inflace v červnu stoupla na 2,6 %
Růst tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalil na 4,2 %. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,5 %. Hlavním faktorem expanze ekonomiky ČR byly na začátku roku rychleji rostoucí investiční výdaje podporované nadále rostoucí spotřebou domácností. Tempo růstu HDP naopak snižoval vyšší nárůst dovozu než vývozu.
Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 % vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 %. Naposledy ceny rostly takovým tempem jako letos v červnu loni v listopadu. V červnu zdražily především pohonné hmoty nebo elektřina, naopak levnější byly telefonování, oděvy a teplo.
Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která se během současného hospodářského cyklu rozhodla zvýšit úrokové sazby, a třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která tak v pokrizovém období učinila. Poprvé v ČR úrokové sazby stouply loni na začátku srpna. Zatím měnovou politiku prostřednictvím sazeb zpřísnily jen americká, kanadská a britská centrální banka. Evropská centrální banka plánuje úrokové sazby poprvé zvýšit nejdříve na konci příštího léta.
Zdroj: ČNB, ČTK, ING Bank
Aktuality
