Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku

V populárních ekonomických magazínech, kde jsou analyzovány a následně vyjadřovány v dolarech veřejné dluhy států, bývá jedna země často vynechávána – Spojené státy. Nebojme se uvést věci na pravou míru a zařaďme Ameriku na seznam největších světových hříšníků, kam bezpochyby už dlouhou dobu patří.
Na následujícím grafu je veřejné zadlužení zobrazeno v širším pojetí. Jsou do něj zahrnuty i kontingentní závazky, různé mezinárodní a veřejným sektorem kryté záruky (například v souvislosti s EFSF) a čistá současná hodnota penzí a zdravotní péče (tedy náklady státu sociálního blahobytu).
Mějte na paměti, že šlo zatím "jen" o veřejný dluh v širším pojetí. Pokud přidáme ještě finanční dluh a úvěry domácností, mohou někomu začít hrůzou vstávat vlasy na hlavě.
Na dalším grafu od Morgan Stanley (který bohužel kritické komponenty veřejného dluhu jako například NPV penzí a zdravotní péče vynechává) je jedničkou v úvěrové expanzi Spojené království s 950% globálně konsolidovaným dluhem k HDP.
Není nad multiplikaci vkladů, jak káže peněžní teorie! Z jednoho aktiva vzhledem k nutnosti udržovat minimální podíl rezerv dokáží banky opětovně generovat ohromné množství virtuálních peněz tak dlouho, dokud nejsou vyplaceny všechny bonusy bankéřů. Ptejte se však Jona Corzina, šéfa MF Global, jak rychle se fiat money umí rozplynout, když je chcete začít spojovat se skutečnými aktivy.
Důvodem, proč je Amerika v předchozím grafu znovu tajemně podhodnocena, není to, že bychom chtěli "ignorovat slona v obýváku", nebo tomu, že opět není zahrnuta čistá současná hodnota penzí a zdravotní péče. Do porovnání zadlužení podle sektorového členění bychom totiž k docílení reálného obrazu měli započítat všechny podrozvahové závazky bankovního systému.
Moderní peněžní teorie si stále odmítá připustit, že právě ony jsou primárním zdrojem neregulované a "bezdepozitní" úvěrové expanze ve Spojených státech za posledních 20 let. Podle starších odhadů Citigroup by jejich hodnota na základě celkových aktiv držených v bankách, ve kterých si například fondy a další investoři ukládají peníze, certifikáty a podobně (custodian banks - pozn. red.), mohla být nad dvojnásobkem amerického HDP.
Zdroj: Zero Hedge
Aktuality
