US MARKETOtevírá za: 15 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Anketa: Jak se vám líbil Obama jako prezident?

Barack Obama nedávno zahájil kampaň za své znovuzvolení americkým prezidentem. Vládl dobře? Vládl lépe než George Bush? Ptal jsem se významných amerických akademiků a Steva Forbese.

Peter Boettke

Profesor ekonomie na Univerzitě George Masona

Obamův ekonomický tým nečinil nic jiného, než předtím dělali Bushovi ekonomové. Obama je prostě jako Bush. A po zásahu v Libyi to platí nejen pro oblast hospodářskou, ale i mezinárodně-politickou.

Obama přitom svoji kampaň postavil na sloganech o změně a naději. Nikdy ovšem té "změně" ani té "naději" nedal reálný obsah. Šlo jen o líbivá hesla. Lidi si za ně dosadili, co si sami přáli.

Ani za Obamy, ani za Bushe jsme tudíž neměli skutečnou tržní ekonomiku. To jen velcí hráči, velké firmy a korporace s napojením na vládu, dobývali svoji rentu. Když totiž seznali, že zisky se privatizují a ztráty se budou zespolečenšťovat, začali hrát pochopitelně velmi rizikově - rizikově investovali a doslova "gamblovali" s našimi penězi.

Steve Forbes

Byznysmen, myslitel a vydavatel

Obamova administrativa může za to, že americká ekonomika roste jen velmi malátně. Kdybych to měl přirovnat k automobilu, jede rychlostí 20 či 30 kilometrů v hodině, i když by se mělo jet osmdesátkou nebo stovkou.

Obamových velkých chyb bylo několik. Jednu lze ovšem snadno napravit, a to tím, že opustíme dosavadní politiku slabého dolaru. Ta začala už za Bushe, ale Obamova administrativa ji ještě vyhrotila. Přitom slabý dolar znamená i slabou ekonomiku, slabé oživení. Vláda by tedy měla dolar učinit tak dobrým, jako je zlato.

A k Obamově znovuzvolení - kdo selže v jednom volebním období, neměl by být zvolen ve druhém. Jeho hospodářská politika byla chybná, nejen co se dolaru týče, ale i ve věci vládních výdajů, daní a regulací.

Tři důvody, proč Obama obhájí prezidentské křeslo

Tři důvody, proč Obama obhájí prezidentské křeslo

William Baumol

Profesor ekonomie na Newyorské univerzitě

Jsem přesvědčen, že Obamova administrativa sama o sobě postupovala v ekonomické oblasti dobře. Například vhodně podněcovala růst malých a středních podniků. Jsou to totiž právě tyto podniky, které mají na svědomí většinu inovací, většinu nových pracovních příležitostí; motorem rapidního hospodářského růstu nejsou velké automobilky nebo obří výrobci letadel, ale hlavně nové malé firmy.

Takovýchto stimulů však mělo být více. V tom však není problém ani tak s Obamovou administrativou, leč spíše s Kongresem, který se velmi vehementně snažil snižovat výdaje a stimuly omezovat.

Jsem přesvědčen, že Obama krizi zdědil od předchozí Bushovy republikánské vlády, a republikáni v Kongresu mu pak zabraňovali, aby učinil veškerá opatření, která by situaci zlepšila.

Richard Epstein

Profesor práva na Newyorské univerzitě

Než se stal Obama prezidentem, předpovídal jsem, a to se potvrdilo, že bude slabý ve čtyřech oblastech: ekonomice škodil zvyšováním daní bohatým, poskytováním většího prostoru odborům, nezvládnutým stimulačním balíčkem v úděsném duchu "Buy American" a přesvědčením, že každý má právo na zdravotní péči, aniž by ovšem existoval způsob, jak ji financovat.

Naproti tomu Bushovy daňové reformy považuji za velmi úspěšné: obecně si totiž myslím, že nižší daně jsou úspěchem. Ostatně, jedním z důvodů, proč se USA nemohly během velké deprese 30. let hospodářsky vzpamatovat, byl fakt, že bohatí byli silně zdaněni.

Obamova vláda opět zvyšovala daň za daní. Správné by přitom bylo zapomenout na stimulační balíček a držet nízké daně. Takhle míříme vstříc katastrofě.

Americký dluhový strop: Hodiny tikají nebezpečně nahlas

Americký dluhový strop: Hodiny tikají nebezpečně nahlas

Americká ekonomikaBarack ObamaPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa