Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, Fed letos nehodlá zvyšovat sazby

Akcie ve Spojených státech po oznámení americké centrální banky, že letos neplánuje zvedat základní úrokovou sazbu, zpočátku vyrovnávaly své prvotní ztráty. Nakonec uzavřely smíšeně, když se jen indexu Nasdaq Composite podařilo dostat do černých čísel. Dolů stáhly akciové trhy finanční tituly citlivé na změny úroků. Na devizovém trhu ztrácel dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, oslabil o 0,55 % na 25 745,67 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 824,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,07 % na 7 728,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,58 % na 13,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA výrazně klesl a to o devět bazických bodů na 2,52 %.
Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Překvapením ale bylo jeho oznámení, že se letos úrokovou sazbu nechystá zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno její zvýšení o čtvrt procentního bodu. Ještě koncem roku totiž centrální banka pro letošní rok počítala se dvěma nárůsty základní úrokové sazby.
"Čekalo se, že Fed ubere ze svého výhledu zvyšování sazeb, ale jen mírně, a že také vnese více světla do toho, dokdy hodlá odprodávat aktiva. Jeho oznámení proto bylo překvapivě silné a konkrétní," uvedl Art Hogan ze společnosti National Securities.
Akcie v USA od začátku roku posilovaly v reakci na výrok šéfa Fedu Jeromea Powella, že banka bude k měnové politice přistupovat "s trpělivostí". Středeční oznámení stáhlo dolů především akcie finančních společností. Podle agentury Reuters vykázaly nejhorší pokles od počátku ledna. Nejvíce šly dolů akcie bank, převážně těch regionálních. To souviselo s poklesem výnosů vládních dluhopisů.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že jednání s Čínou sice probíhají velice uspokojivě, ovšem varoval před představou, že by USA zrušily cla uvalená na čínské dovozy. "Cla budou muset trvat po delší dobu, abychom věděli, že Čína dodržuje případnou novou dohodu," sdělil novinářům.
Na devizovém trhu oslaboval dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel kolem 21.00 SEČ 0,5 % na 95,90 bodu. Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo zhruba 0,6 % na 1,1421 USD. V reakci na nejnovější turbulence kolem přesného data brexitu se nedařilo britské libře. Na dolar ve stejnou dobu ztrácela asi 0,5 % na 1,3206 USD a k euru byla slabší o 1,1 %, když se euro prodávalo za 0,8648 GBP.
Británie ve středu oficiálně požádala ostatní členské země Evropské unie o prodloužení brexitové lhůty do konce června. Britská premiérka Theresa Mayová zároveň v parlamentu prohlásila, že není připravena odchod své země z Evropské unie za toto datum protahovat. K večeru ovlivnily kurz libry informace o tom, že by francouzský prezident Emmanuel Macron mohl prodloužení lhůty pro odchod Británie z EU vetovat.
Ceny ropy stouply zhruba na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Podpořila je především zpráva o snížení zásob ropy a ropných produktů ve Spojených státech. Růst cen ale brzdily obavy z vývoje světové ekonomiky a také z obchodního napětí mezi USA a Čínou.
Cenám ropy pomohla nahoru zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o velkém a nečekaném snížení zásob ropy. Ty za poslední týden klesly o 9,6 milionu barelů, zatímco analytici očekávali zvýšení o 309 000 barelů. Čerpání zásob bylo největší od loňského července. Zásoby benzínu a ropných destilátů rovněž klesly více, než se předpokládalo, a to o 4,6 milionu barelů, respektive o 4,1 milionu barelů.
Ceny ropy se letos zvýšily již téměř o třetinu díky těžebním škrtům Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, jakož i díky sankcím USA vůči Íránu a Venezuele.
Růst ale brzdí jak obavy ze zpomalování globálního hospodářského růstu, tak smíšené signály z jednání USA a Číny o sporech ve vzájemném obchodu.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Nově ovšem letos úrokovou sazbu neplánuje zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby nepředpokládá. V září navíc přestane centrální banka USA odprodávat aktiva ze své bilance nakoupená v rámci programů kvantitativního uvolňování.
- Americký zábavní gigant Walt Disney (ve středu -0,34 %) dokončil převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox (-4,26 %) za 71,3 miliardy dolarů. Dohoda pravděpodobně přinese velké změny v mediálním prostředí. Mimo jiné dláždí firmě Disney cestu k vytvoření streamovacích služeb Disney Plus, které chce představit ještě letos. Povede však zřejmě také k propouštění tisíců zaměstnanců, mimo jiné by rušení míst mohlo zasáhnout produkci filmů.
- Americký internetový gigant Google (ve středu +1,99 %) dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání postavení na trhu. Google má zaplatit 1,49 miliardy eur kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, oznámila ve středu Evropská komise. "Rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Majetek spoluzakladatele Microsoftu (ve středu -0,11 %) Billa Gatese, který kdysi býval nejbohatším člověkem světa, znovu dosáhl hranice 100 miliard USD. Gates se tak stal druhým členem klubu bohatých s majetkem přes 100 miliard USD, spolu se zakladatelem internetového obchodu Amazon.com Jeffem Bezosem, uvedla agentura Bloomberg.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 9,589 milionu barelů (odhad: +0,309 milionu barelů, předchozí týden: -3,862 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Výsledky General Mills ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,2 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology (ve středečním after-marketu +0,5 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,71 USD (odhad: 1,60 USD), tržby 5,84 miliardy USD (odhad: 5,8 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK