US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,22 %
KB-0,10 %
Erste-0,22 %

Fed reaguje na rizika. Letos již neplánuje zvedat sazby a v září dokončí odprodej aktiv ze své bilance

Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Nově ovšem letos úrokovou sazbu neplánuje zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby nepředpokládá. V září navíc přestane centrální banka USA odprodávat aktiva ze své bilance nakoupená v rámci programů kvantitativního uvolňování.

V prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Fed uvedl, že v září přestane snižovat své portfolio aktiv, což je krok, který by měl pomoci udržet úrokové sazby dlouhodobě nízko. Podle některých analytiků by centrální banka letos mohla dokonce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, pokud by americká ekonomika výrazně zpomalila.

V květnu klesne objem odprodeje státních dluhopisů USA na 15 miliard USD ze současných 30 miliard (navíc Fed odprodává ještě hypoteční cenné papíry za 20 miliard USD měsíčně). Fed tak ponechá mnohem více peněz na trhu. Banka se dluhopisů nakoupených v období krize začal zbavovat, když se ekonomice začalo znovu dařit.

Podle některých analytiků by centrální banka letos mohla dokonce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, pokud by americká ekonomika výrazně zpomalila. Fed loni zvýšil základní úrokové sazby čtyřikrát, naposledy na svém prosincovém zasedání.

Vyjádření Fedu o úrokových sazbách je podle agentury AP dramatickým přitvrzením jeho plánu být ohledně dalšího zvyšování sazby "trpělivý". Ještě koncem loňského roku totiž banka ve výhledu pro letošek počítala se dvěma zvýšeními základní úrokové sazby.

Pauza ve zvyšování úrokové sazby je reakcí na zpomalení americké a globální ekonomiky. Trh práce v USA zůstává podle vyjádření Fedu stále silný, ve čtvrtém čtvrtletí ale zpomalil růst ekonomické aktivity, uvedla banka. "Nedávné statistiky ukazují na pomalejší růst výdajů domácností a fixních investic podniků v prvním čtvrtletí," dodala.

Šéf Fedu Jerome Powell nicméně zůstává ohledně hospodářského vývoje optimistický a současné zpomalení považuje za přechodný jev. "Výhled je pozitivní," řekl novinářům na tiskové konferenci. Kromě stále nízké nezaměstnanosti připomněl i růst mezd a platů a podle průzkumů přetrvávající důvěru spotřebitelů a investorů v ekonomiku. Na dotaz, zda Fed na letošek neplánuje snížení základní úrokové sazby, uvedl, že takový krok nebude podle současných ukazatelů zapotřebí. "Nyní je čas na to být trpěliví, sledovat a čekat," vysvětlil Powell.

TISKOVÁ KONFERENCE PO ZASEDÁNÍ

FOMC - změny v prohlášení po zasedání v březnu 2019

Americká centrální banka snížila výhled růstu ekonomiky USA a také inflace. Pro rok 2019 Fed čeká růst HDP USA již jen o 2,1 % (v prosinci 2,3 %), spotřebitelské ceny by měly vzrůst o 1,8 % (v prosinci 1,9 %). Míra nezaměstnanosti by by letos měla být 3,7 % (v prosinci banka čekala 3,5 %).

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Americký prezident Donald Trump centrální banku v minulosti několikrát vyzýval, aby úroky nezvedala a nesnižovala hospodářský růst.

Zdroj: ČTK, CNBC

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná