Praha odpočívá, svět úprkem vpřed (ECB, BoE, Čína, Německo): Co přesně řekl Draghi?

Pražská burza bude až do pondělí spočívat ve svátečním volnu, ve světě se ovšem na nic nečeká. V Číně došlo k dalšímu snížení sazeb, podpora ekonomiky nepočká, zpomalení si Země středu nemůže dovolit. Program odkupu aktiv navýšila Bank of England, konkrétně na 375 miliard GBP. Sazby ponechala beze změny. Hlavní slovo měla ale ve čtvrtek ECB.
ECB podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na nové historické minimum 0,75 %. Tato samotná zpráva už byla trhem silně očekávána.
Co řekl Draghi o evropské ekonomice?
Dobrá zpráva přišla dopoledne z dluhopisových trhů. Irsko upsalo s výnosem 1,8 % tříměsíční poukázky za půl miliardy eur. Vrátilo se tak na dluhový trh jako první země, která čerpala záchranné miliardy od mezinárodních institucí.
Během dopoledne posiloval dolar díky tomu, že opět vzrostl výnos, který požadovali investoři za desetileté půjčky Španělsku v aukci dluhopisů (6,43 % vs. červnových 6,04 %). Mírně dráž si půjčila na 10 let i Francie. Po tiskovce Draghiho euro dále oslabilo až pod 1,24 USD.
Výnosy španělských dluhopisů se během dne vydaly směrem nebezpečné hranici 7 %. Riziko na trzích vzrostlo především během odpoledne v reakci na výsledky zasedání ECB.
Potěšily lepší než očekávané podnikové objednávky v Německu. Odtud pramenila i dopolední lepší nálada v evropském automobilovém sektoru - Wolkswagen převzal zbývající část Porsche a jeho akcie posilovaly až o 3 %.
Trhům ve čtvrtek nepomohly ani lepší než očekávaná čísla z amerického trhu práce. ADP (soukromý sektor) ukázal více nových pracovních míst, týdenní počet nových žádostí o podporu klesl více, než se čekalo. Přesto americké akcie v úvodu obchodování zamířily k jihu, zlepšení přišlo až zhruba v polovině obchodování. ECB zkrátka zklamala očekávání trhu, další dny ukáží, zda nulová depozitní sazba popožene banky k rychlejšímu a ochotnějšímu půjčování do podnikové sféry.