Evropská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, v případě méně příznivého výhledu je připravená pracovat se všemi dostupnými nástroji

Evropská centrální banka na červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň potvrdila, že by sazby měly zůstat na současných, případně nižších úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér banky Mario Draghi během tiskové konference přiznal frustraci ECB z toho, že inflace je delší dobu příliš nízko, a signalizoval připravenost měnové autority k dalšímu uvolnění politiky, pokud si to situace vyžádá.
Vzhledem k tomu, že největší evropská ekonomika, Německo, se jen těsně vyhnula recesi, banka již ustoupila od svých plánů na případné zpřísnění měnové politiky v dohledné době. V červnu banka zveřejnila podrobnosti o podmínkách nové nabídky levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru (sazba úvěrů v rámci TLTRO III bude 10 bazických bodů nad sazbou refinančních operací s tím, že u finančních domů s výpůjčními náklady nad úrovní benchmarku může klesnout až na úroveň 10 bodů nad depozitní sazbou).
V prohlášení zveřejněném po konci červencového zasedání ECB uvedla, že si měnový výbor uvědomuje potřebu déle trvající silně akomodativní měnové politiky, a upozornila, že v případě méně příznivého výhledu pro střednědobý horizont je připravená pracovat s dostupnými nástroji tak, aby se ujistila, že se inflace bude postupně přibližovat k vytčenému cíli.
Tisková konference Maria Draghiho
"Vyhlídky jsou čím dál horší," řekl Draghi na tiskové konferenci. Oživení, s kterým ECB dosud počítala pro druhé letošní pololetí, je podle Draghiho méně pravděpodobné. "Podstatné je, že se nám nelíbí, jak se vyvíjí inflace. Symetrie znamená, že neexistuje žádná 2% horní hranice. Inflace se může odchýlit oběma směry," řekl také Draghi.
"Vzhledem k tomu, že inflace zůstává hluboko pod cílem ECB, průmyslová výroba v Německu je ve volném pádu a americká centrální banka už je připravená snížit sazby, bylo jen otázkou času, kdy ECB otevře dveře dalším podpůrným opatřením," poznamenala agentura Reuters.
Euro začalo po oznámení ECB silně kolísat. V bezprostřední reakci mírně zpevnilo, později ale zamířilo dolů a k dolaru se ocitlo na 1,1103 USD. To byla nejnižší hodnota za dva roky. Záhy ale začalo ztráty omezovat.
Červnový makroekonomický výhled
V červnové makroekonomické prognóze centrální banka proti prognóze z března zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny pro tento rok, výhled pro příští dva roky ale mírně zhoršila. Výhled inflace zlepšila pro tento rok, avšak zhoršila pro rok příští. Inflační očekávání pro rok 2021 ponechala v červnu centrální banka beze změny.
Růst HDP v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,4 %, inflace v červnu stoupla na 1,3 %
Růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,4 % z 0,2 % v závěru loňského roku. Ekonomika těžila z obnovení hospodářského růstu v Německu a konce recese v Itálii. V celé Evropské unii hospodářský růst zrychlil na 0,5 % z 0,3 % v loňském čtvrtém kvartálu. Statistika za druhé čtvrtletí bude zveřejněna ve středu 31. července.
Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v červnu stouplo na 1,3 % z 1,2 % v předchozím měsíci (odhad: 1,2 %). Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % poté, co v květnu stouply o 0,1 % (odhad: +0,1 %). Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v červnu vzrostla na 1,1 % z květnových 0,8 %.
Zdroj: ECB, CNBC, ČTK