US MARKETZavírá za: 1 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

USA vs. Čína: Rozdělení sil a investice v poglobalizační době

Globalizace byla bezpochyby jedním z nejdůležitějších trendů několika posledních dekád. nyní se ale zdá, že došla k svému konci. Na které sektory tato změna může dopadnout nejvíce?

Náznaky odmítání dalšího postupu globalizace se objevovaly delší dobu, s příchodem Donalda Trumpa však vývoj nabral na rychlosti a nakonec vyústil v plnohodnotnou obchodní válku mezi USA a Čínou. A navzdory slibným slovům o pokračujícím jednání mezi Washingtonem a Pekingem se nezdá, že by měla jen tak skončit.

Technologie

Odvětvím, na které obchodní válka dopadá nejsilněji, jsou technologie. V této oblasti se vede boj hlavně o to, kdo bude lídrem na poli infrastruktury pro 5G sítě. Nakročeno k tomu měla čínská společnost Huawei, ta se ale v řadě zemí dostala na černou listinu.

Citlivým místem Číny jsou polovodičové součástky. Ty jsou totiž s roční hodnotou 260 miliard USD hlavní položkou dovozu ze Spojených států. Polovodiče ale může jako zbraň využít také Čína. Stačí, aby se rozhodla, že dále nebude tyto součástky nakupovat od amerických dodavatelů, ale půjde cestou vlastního vývoje a produkce.

Zbrojařství

Na poli zbrojních technologií dosud dominovaly USA. Stačí se podívat na výdaje na zbrojení - Spojené státy v této oblasti utrácejí tolik, co dalších deset zemí v pořadí dohromady. Čína se však nechce nechat zahanbit. Svědčí o tom třeba budování umělých ostrovů v Jihočínském moři a jejich osazování zbraňovými systémy nebo posilování výroby proudových motorů pro letadla.

Pokud by navíc Čína začala letadla a další vojenské technologie prodávat na rozvíjejících se trzích, mohla by z toho těžit nejen ekonomicky, ale i politicky.

Energetika

Ropa je vedle polovodičů nejdůležitějším dovozním artiklem Číny. S tím, jak Spojené státy tlačí na Organizaci zemí vyvážejících ropu, aby nechala ceny černého zlata vystoupat výše, lze očekávat posilování aktivit Číny na poli těžby ropy a zemního plynu.

Peking si navíc energetickou zranitelnost uvědomuje, a tak mimo jiné podporuje rozvoj elektromobility či výroby elektrické energie ze slunce, větru a vody.

Zdroj: Evergreen Gavekal

ČínaEnergetikaGlobalizaceInformační technologieInvesticeKomodityMezinárodní obchodMobilní telefonyPočítačePolitikaRopaSpojené státy americké (USA)TabletyTechnologieTelekomunikaceTěžbaZbraně
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa