EU viní české firmy T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 Czech Republic a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se ve středečním prohlášení EK. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody.
Komise zatím firmám zaslala takzvané "sdělení výhrad", které je mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě rozhodnutí ve věci. EK v něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Obvyklý postup je, že společnosti nyní dostanou přiměřenou lhůtu k navržení nápravných opatření. Navržená nápravná opatření Komise zohlední ve svém rozhodnutí. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.
Český telekomunikační úřad, který je tuzemským regulátorem, uvítal, že Evropská komise po třech letech vydala předběžné stanovisko. "Bude však potřeba počkat na finální zhodnocení, když některé skutečnosti, o něž se vyjádření opírá, se v průběhu času vyvíjely, například odsouhlasená akvizice Vodafone a UPC," řekl ČTK mluvčí Martin Drtina. Vodafone se sdílení sítí neúčastní.
Společnosti zahájily spolupráci v roce 2011 a neustále ji rozšiřují. Dohoda o sdílení sítí je přitom běžnou praxí, která umožňuje operátorům snížit náklady a usnadnit rozvoj sítí. Většinou je prospěšná pro spotřebitele, protože přináší rychlejší rozvoj sítí, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí. Může mít ale i negativní dopad na hospodářskou soutěž.
Podle komise je český trh mobilních komunikací vysoce koncentrovaný, má pouze tři operátory a na zkoumané dohodě se podílejí dva největší operátoři v zemi, kteří obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. Komise je proto toho názoru, že v tomto případě dohoda nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb a daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.
"Pokud se objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
T-Mobile podle své mluvčí Martiny Kemrové rozhodně s obsahem sdělení výhrad nesouhlasí s ohledem na obrovské výhody, které sdílení sítí přineslo jak spotřebitelům na českém trhu, tak v oblasti inovací. "K těmto výhodám patří synergie nákladů, zlepšení kvality sítě a urychlení zavádění sítí nové generace. Přínosy sdílení uznalo nejen několik vnitrostátních orgánů pro hospodářskou soutěž, ale také samotná Evropská komise ve svém posledním Evropském kodexu pro elektronické komunikace, který výslovně podporuje společné investice," podotkla. Operátor chce ve své odpovědi Evropské komisi prokázat prosoutěžní efekt sdílení sítí a zásadní roli sdílení pro včasné zavádění kvalitních sítí.
O2 doplnila, že ke sdílení sítí v ČR operátoři přistoupili jako jedni z prvních v Evropě a jsou přesvědčeni, že postupovali v souladu s platnými právními a regulatorními pravidly. "Dnes je sdílení sítí naprosto běžné ve většině evropských zemí, například v Británii nebo Francii. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit," uvedla společnost ve stanovisku pro ČTK. Podle Michala Frankla z CETINu má sdílení nepopiratelné přínosy v podobě rychlejšího mobilního internetu a kvalitnějšího pokrytí. "Lze to dokumentovat na srovnáních, která potvrzují, že v pokrytí mobilním signálem patříme ke špičce v celé EU. A podmínky pro sledování videa jsou v Česku vůbec nejlepší mezi hodnocenými státy," dodal.
"Pokud by se podezření potvrdilo, hrozila by operátorům pokuta až do výše 10 % ročního obratu, což by v případě O2 Czech Republic znamenalo necelé 4 miliardy Kč, tedy zhruba dvě třetiny čistého zisku. Akcie společnosti ve středu na zprávu nereagovaly, naopak uzavřely se ziskem dvou třetin procenta. Reakci bychom očekávali až v okamžiku, kdy by Evropská komise rozhodla v neprospěch operátorů a uvalila pokuty. Důležité by byly i závěry, respektive opatření, která by museli jednotliví operátoři zavést, například omezení sdílení sítí v některých lokalitách a vybudování vlastních, což by mohlo mít dopad na nutnost vyšších investic, i třeba s negativním dopadem na dividendovou politiku," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
"Zainteresované společnosti se vyjádřily, že vždy postupovaly podle platné legislativy. Navíc jim sdílení posvětil domácí regulátor. Mimochodem i kodex Evropské komise pro elektronické komunikace podporuje společné investice především v případech, kdy to vede k vyššímu standardu poskytovaných služeb zákazníkům a úspoře nákladů. Podobný koncept funguje například v Anglii či Francii. Komise operátorům vytýká, že je ČR malý a koncentrovaný trh a že došlo ke spojení dvou největších hráčů ze tří možných. Situaci budeme nadále sledovat, protože potenciálním negativním scénářem může být pokuta až 10 % z tržeb společnosti. Nejistá může být i situace s dalším pokračováním dohody o sdílení sítí mezi T-Mobile a O2 CR, respektive CETIN. Současně se však domníváme, že dotčené společnosti podniknou patřičné kroky, aby komisi osvětlily své postupy a vliv na domácí trh," doplnil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Firmy O2 Czech Republic a T-Mobile CZ jsou hlavními mobilními operátory v Česku. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a patří do stejné skupiny.
Zdroj: ČTK