US MARKETZavírá za: 2 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Drony zaútočily na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Země přišla o polovinu produkce suroviny, její ceny zamíří výše

AKTUALIZOVÁNO. Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl v sobotu ráno požár. Podle pozdějšího prohlášení ministerstva vnitra byly příčinou ohně zásahy střel z dronu. Bezpečnostní složky na zařízeních Abkajk a Churajs dostaly podle ministerstva požáry pod kontrolu. K odpovědnosti za útoky na ropná zařízení se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Její vojenský mluvčí Jahjá Saría podle agentury Reuters prohlásil, že Húsíové nasadili proti ropným zařízením v Abkajku a Churajsu deset dronů. Pohrozil zároveň rozšířením rozsahu útoků na cíle v Saúdské Arábii, která stojí v čele koalice, která proti húsíjským rebelům bojuje v Jemenu. "Jedinou možností pro saúdskoarabskou vládu je zastavit útoky proti nám," řekl Saría, jinak se prý útoky húsíjských povstalců na cíle v zemi budou zhoršovat.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího těžařského průmyslu. Abkajk ve východní provincii je největší ropné pole na světě a je zde také obří závod na snížení obsahu síry v ropě, ze kterého se tato ropa posílá do vývozních terminálů, včetně největšího exportního přístavu pro ropu na světě Ras Tanura.

Podle zdrojů agentury Reuters by incident mohl snížit denní produkci ropy v zemi až o polovinu, což později i potvrdily zdroje ze Saúdské Arábie. Mezinárodní agentura pro energii se ale vážnějšího dopadu na globální trh s ropou neobává.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že incident narušil produkci a vývoz ropy. Ovlivnit může těžbu zhruba pěti milionů barelů denně, což je asi polovina těžby Saúdské Arábie. Státní televize informovala, že vývoz pokračuje a firma Saudi Aramco se k incidentu nevyjádřila. Aramco je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií.

Jemenští povstalečtí Húsíové provedli podobné útoky již v minulosti. Koncem srpna oznámila saúdskoarabská koalice, která v Jemenu bojuje proti Húsíům, sestřelení dronu, který Húsíové vyslali na Saúdskou Arábii. Mluvčí koalice uvedl, že dron byl zničen ještě nad jemenským územím.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Útoky povstalců na cíle v Saúdské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.

Ropa by měla zdražovat

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o (po zpřesnění) 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací pro trh. Je téměř jisté, že přijde zdražení ropy.

Protiíránské sankce, incidenty s tankery či sestřelení dronů nad Hormuzským průlivem, který je strategickou trasou pro dopravu ropy, přešel trh prakticky bez povšimnutí. Sobotní útok bezpilotních letounů na dvě těžební zařízení je však odlišným případem. Klíčové je, jak dlouho bude výluka poničených ropných provozů trvat. To zatím známo není. Podle zdroje agentury Reuters potrvá týdny.

Délka uzávěry a přesný rozsah škod, který také ještě není znám, se odrazí i v ceně ropy. Hrozbou je i to, že pokud trhy nebudou mít dostatek informací, povede to obchodníky k přesvědčení, že nastal nejhorší možný scénář.

Energetičtí analytici citovaní německým portálem Deutsche Welle již nyní předpovídají prudký růst cen. "Jakýkoli útok na Saúdskou Arábii jistě povede k otřesu na ropných trzích,“ prohlásila Bernadette Johnsonová z analytické společnosti Enverus. Případný dlouhodobý výpadek podle ní povede k velkému výkyvu ceny, dokud se dodávky neobnoví.

Televize CNBC uvedla, že experti předpokládají okamžité zvýšení ceny o pět až deset dolarů na barel, jakmile se o nedělní noci amerického času trhy otevřou. Další analytici dokonce předpověděli cenu 100 USD za barel, v pátek se přitom barel severomořské ropy Brent obchodoval za 60 dolarů.

Ještě před sobotním útokem byl obtížně představitelný průlom v americko-íránských vztazích. Nyní, když americký ministr zahraničí Mike Pompeo z útoku přímo obvinil Teherán, se možnost, že by výpadky saúdskoarabské ropy nahradila íránská těžba, jeví jako prakticky nepředstavitelná.

Pokud ale výluka bude trvat přinejmenším v řádu týdnů, budou mít asijští kupci snažící se zásobit tamní rafinérie další důvod jednat o nákupech s Teheránem. Podle Bloombergu není ani jasné, co bude znamenat pro trhy uvolňování strategických zásob, aby se výpadek v dodávkách ropy pokryl.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) oznámila, že situaci sleduje a že trhy jsou nyní dostatečně zásobeny. Takové prohlášení naznačuje, že IEA očekává rychlé zprovoznění odstavených saúdskoarabských provozů. Jisté je podle Bloombergu nicméně to, že ropný trh vstoupil do nového a nebezpečného období. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který vede intervenci saúdskoarabské koalice v Jemenu, bude téměř určitě muset na incident zareagovat, a to obzvláště v případě, že výpadek ropy bude dlouhodobější.

Zdroj: CNBC, ČTK

Blízký a Střední východGeopolitikaKomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTISaúdská ArábieTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa