US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,54 %
NASDAQ+0,56 %
DOW JONES+1,05 %
PX+0,47 %
ČEZ+1,86 %
NVIDIA-1,30 %

Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku také uvedl, že Spojené státy jsou blízko podpisu první fáze obchodní dohody s Čínou. O vývoji obchodních rozhovorů mezi Washingtonem a Pekingem však neposkytl žádné bližší informace. Šéf Bílého domu mluvil mimo jiné o "hrozných" obchodních bariérách v Evropské unii, které jsou podle něj v mnoha směrech horší než v případě Číny.

Redakce IW
Redakce IW
12. 11. 2019 | 19:50
Donald Trump

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.

Prezident v projevu varoval, že pokud Čína obchodní dohodu s USA neuzavře, přikročí Washington k "velmi výraznému" zvýšení cel na čínské zboží. "A totéž bude platit rovněž pro další země, které s námi také špatně zacházejí," dodal.

Server Politico v pondělí s odvoláním na zdroje obeznámené se záměry Bílého domu napsal, že Trump tento týden oznámí další odklad rozhodnutí o zavedení dovozních cel na automobily a automobilové součástky vyrobené v EU. Americký prezident však v úterý o takovém kroku nehovořil. Šéf dosluhující Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden vyjádřil přesvědčení, že Trump tato automobilová cla nakonec nezavede.

"To, co v Trumpově projevu chybělo, byly podrobnosti o pokroku u první fáze obchodní dohody s Čínou a o situaci kolem automobilových cel, která mohou být uvalena na dovoz z Evropské unie," uvedl analytik Chris Zaccarelli ze společnosti Independent Advisor Alliance. "Nedomnívám se, že jsme se z Trumpova projevu dozvěděli něco nového," prohlásil Greg Anderson z firmy BMO Capital Markets.

Trump také znovu kritizoval americkou centrální banku kvůli pomalému snižování úrokových sazeb. Zároveň poukázal na silný hospodářský výkon USA během svého funkčního období.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Donald TrumpEvropská unieMezinárodní obchodPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie