Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také

Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů evropských zemí. Z amerického trhu práce dorazila výrazně lepší čísla, než se čekalo.
ECB překvapila
ECB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 0,75 %. Trh čekal snížení na 0,5 %. Na zprávu reagovalo euro skokovým posílením vůči americkému dolaru. Zisky ale odevzdalo během tiskové konference šéfa ECB Maria Draghiho.
Draghi oznámil, že banka rozhodla o znovuzahájení programu odkupu dluhopisů evropských zemí. Plánuje přímé intervence na sekundárním trhu s dluhopisy. Objem nebude omezen, ale nákupy budou podléhat přesným podmínkám. Každý týden banka bude oznamovat detaily svých intervencí na dluhopisovém trhu. Draghi také potvrdil již včera oznámenou "sterilizaci", čili vyvažování každého nákupu prodejem jiných aktiv.
ECB chce zemím, jejichž dluhopisy odkoupí, umožnit uklidnění situace, levnější půjčky a stabilizaci, proto hodlá nakupovat především dluhopisy se splatností do 3 let, u nich bude mít intervence největší efekt. Navíc by banka neměla být preferovaným věřitelem jako dosud (její pohledávky nebudou uspokojovány přednostně před jinými věřiteli), což by mělo motivovat i další investory k nákupům dluhopisů evropských zemí.
Evropské vlády podle Draghiho musejí pokročit ve fiskální konsolidaci, záchranné fondy EFSF a ESM musejí být plně funkční. Zásah ECB bez podpory politiků, respektive jednotlivých vlád, by nebyl efektivní, ECB nemůže například domluvit pomoc s Mezinárodním měnovým fondem, to je otázka vlád.
Ohledně přijímaného kolaterálu od komerčních bank plánuje ECB vydat samostatnou zprávu.
Inflace by se podle ECB měla v eurozóně vrátit pod 2 % v roce 2013, letos má na konci roku být mezi 2,4 a 2,6 %. Banka má i horší ekonomický výhled: HDP eurozóny má letos klesnout o 0,2 až 0,6 %, příští rok by se růst HDP měl pohybovat mezi -0,4 a +1,4 %.
Sazby ani stávající program odkupu aktiv nezměnila Bank of England.
USA: Lepší čísla z trhu práce
V americkém soukromém sektoru v srpnu vzniklo 201 tisíc pracovních míst, čekalo se jen zhruba 140 tisíc. Pozitivní byla i revize čísel za červenec (173 tisíc vs. 163 tisíc původně).
Dobrá zpráva přišla i ohledně žádostí o podporu v USA - nových žádostí bylo 365 tisíc, čekalo 370 tisíc. Celkově tedy před "velkou" páteční nezaměstnaností dobré zprávy pro americkou ekonomiku, možná trochu horší pro ty, kdo vzývají Fed a jeho další podporu amerického hospodářství odkupy aktiv (QE3).
Index aktivity ISM mimo zpracovatelský sektor v srpnu vzrostl na 53,7 bodu z 52,6 bodu v červenci. Čekal se naopak pokles na 52,5 bodu.
Výsledek? Americká makrodata a informace od Maria Draghiho podpořily evropské akciové trhy, které se dostaly na 5měsíční maxima, ty americké se vrátily na úroveň několikaletých maxim.
Francie prodala 10leté státní dluhopisy za 3 miliardy eur. Průměrný výnos spadl na 2,21 %, což je nejméně od roku 1999. Lépe než před měsícem dopadla i aukce španělských bondů.
Průmyslové podnikové zakázky v Německu se v červenci meziměsíčně zvýšily o 0,5 % (v červnu pokles o 1,6 %), čekal se růst jen o 0,2 %. Domácí zakázky vzrostly o procento, zakázky z jiných zemí eurozóny naopak klesly o 0,6 %. Že by výpadky z exportu dokázala v Německu nahradit domácí poptávka?
Míra nezaměstnanosti v Řecku se v červnu vyšplhala na rekordní maximum 24,4 %, v květnu po revizi 23,5 %. Míra nezaměstnanosti je v Řecku více než dvojnásobná než průměr eurozóny.