US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury. Peking se tak snaží zvýšit svůj vliv v zemi, která od roku 2017 čelí rostoucí mezinárodní izolaci kvůli obviněním z genocidy při ofenzivě proti příslušníkům etnika Rohingů, napsala agentura Reuters. Jak nicméně poznamenala, během nynější dvoudenní návštěvy čínského prezident Si Ťin-pchinga, nebyly odsouhlaseny žádné nové větší projekty.

Redakce IW
Redakce IW
18. 1. 2020 | 11:05
Čína

Podle analytiků je Barma, pokud jde o čínské investice, obecně opatrná, a tato opatrnost ještě narostla před blížícími se volbami. I přesto ale Si Ťin-pching a vůdkyně Barmy Do Aun Schan Su Ťij podepsali 33 dohod, které jsou součástí čínské iniciativy nové Hedvábné stezky. Si byl prvním čínským vůdcem, který Barmu navštívil za posledních 19 let.

"Bylo podepsáno velké množství různých dohod, není tam ale žádná opravdu zásadní," říká politolog Richard Horsey, který pracuje jako konzultant pro Mezinárodní krizovou skupinu (ICG). "Převládající dojem je, že je Barma obezřetná, pokud jde o čínské investice, zejména před volbami plánovanými na letošní rok," dodal. Jak doplnil, Čína nicméně určitě doufá, že jde jen o začátek a v příštích měsících budou oznámeny další významné kroky v některých infrastrukturních projektech.

Hlavním projektem nových čínských investic do infrastruktury v Barmě má být vybudování velikého přístavu v Arakanském státě za 1,3 miliardy dolarů. Číně umožní přímý přístup k Indickému oceánu. Přístav a plánovanou přilehlou průmyslovou zónu by měla s pevninskou Čínou spojovat nová vysokorychlostní železnice, která povede napříč celou Barmou.

Čína je jedním z největších investorů v Barmě a také největším barmským věřitelem. Ačkoli se obě země v posledních letech sbližují, řada barmských představitelů i občanů dlouhodobě pohlíží skepticky na rostoucí vliv Pekingu v oblasti. Čínské infrastrukturní projekty se často setkávají s odporem kvůli svým nepříznivým dopadům na místní obyvatelstvo a životní prostředí.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaČínaEmerging marketsMezinárodní obchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie