US MARKETOtevírá za: 5 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Na deset pracujících devět důchodců. I to bude rok 2060

Budou-li pokračovat současné trendy, v roce 2060 v Jižní Koreji bude na deset lidí v produktivním věku připadat devět lidí v důchodovém věku. Podobně na tom budou i Japonsko nebo třeba Španělsko.

V Japonsku bude při pokračování současných demografických trendů připadat na deset pracujících v roce 2060 více než osm důchodců a ve Španělsku necelých osm. V Česku by to mělo být zhruba šest, zatímco nyní je to asi tři a půl.

Jsou ale i země, pro něž z tohoto hlediska není rok 2060 velkou výzvou. Například v Jihoafrické republice by za čtyři dekády měli na deset lidí v produktivním věku připadat jen zhruba dva lidé starší 65 let. Relativně příznivá by měla být i situace v Indii nebo v Indonésii.

Organizace spojených národů odhaduje, že v roce 2050 bude na Zemi asi deset miliard lidí proti 7,7 miliardy nyní, přičemž na sto pracujících bude připadat 58 lidí v důchodovém věku. Přitom ještě v 80. letech 20. století připadalo na sto pracujících jen zhruba dvacet lidí v důchodovém věku.

Ve vyspělém světě je rostoucí střední délka života v kombinaci s klesající porodností problémem již nějakou dobu, trendy se ale začínají projevovat i na rozvíjejících se trzích. V následujících čtyřech dekádách by výrazně měly zestárnout třeba i Čína, Rusko nebo Brazílie. Celosvětový počet lidí v produktivním věku by se měl podle OSN do roku 2060 snížit o desetinu, o více než třetinu v Jižní Koreji, Litvě, Lotyšsku nebo Polsku, Japonsku a Řecku. Zvýšit by se naopak měl počet lidí v produktivním věku v Izraeli, Austrálii nebo třeba v Mexiku.

Oblastí, v nichž se stárnutí světové populace a celkový úbytek pracujících projeví, je řada. Ekonomové nejčastěji upozorňují na financování důchodových systémů, náklady na zdravotní péči a zpomalování růstu ekonomiky. Co se týče penzí, dosáhne podle Světového ekonomického fóra do roku 2050 globální deficit systému důchodů 400 bilionů dolarů.

Opatření, která by tento problém mohla vyřešit nebo alespoň zmírnit, jsou přitom extrémně nepopulární, ať už jde o zvyšování věku odchodu do důchodu či snižování penzí a nabádání lidí k důslednější finanční přípravě na stáří.

Začínáte spořit na důchod? Nebojte se (akciového) rizika

Začínáte spořit na důchod? Nebojte se (akciového) rizika

Zdroj: Visualcapitalist.com, World Economic Forum, OSN

DemografieDůchodySvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa