ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci kterého nyní se svými klienty řeší již přes 100 000 případů žádostí o odklad splátek. ČTK to řekl výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek. Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na klientech. Návrh zákona ministerstva financí schválila vláda.
"Výsledné znění návrhu zákona tak v řadě ohledů reflektuje návrhy a podněty, které banky přinášely. Důležité je zdůraznit, že možnost odkladu splátek až o šest měsíců zákon otevírá pouze pro ty klienty, kteří zaznamenali negativní ekonomický dopad pandemie, a kteří tuto skutečnost vůči své bance deklarují spolu s žádostí o poskytnutí odkladu. V tomto smyslu návrh zákona odpovídá představě, se kterou banky do expertních jednání s MF vstupovaly," uvedl Štěpánek.
Raiffeisenbank bude i nadále respektovat vládní opatření a dodržovat podmínky odkladu splátek úvěrů v souladu s platnou legislativou. "Od počátku vyhodnocujeme všechny žádosti o odklad splátek úvěrů individuálně a místo plošného řešení vždy hledáme nejvhodnější variantu pro konkrétního klienta. To v praxi znamená, že pokud se během jednání ukáže, že je potřeba delší doba odkladu, i tuto variantu diskutujeme přímo s klientem, s přihlédnutím k jeho aktuální situaci. Taktéž neuplatňujeme žádný poplatek ani nezanášíme údaje do registrů," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.
Rozhodnutí vlády o odkladu splátek hypoték, firemních nebo spotřebitelských úvěrů je dalším z pozitivních kroků státu, jak občanům i podnikatelům ulevit v současné koronavirové krizi, upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Je to podle něj další opatření, které mnoha firmám vylepší jejich těžce zkoušené cash flow. Nepochybně dobrou zprávou je i fakt, že MF opatření nezavádí plošně, ale pouze pro ty, kteří o odložení splátek sami požádají, poznamenal.
Jde o rozumný kompromis, který může být řešením pro zodpovědné klienty, kteří historicky neměli problém se splácením svých závazků, doplnil ředitel úvěrové firmy Fair Credit Miloň Miller. Na druhé straně je podle něj i akceptovatelným návrhem pro poskytovatele, které toto opatření nepřivede do problému s likviditou.
Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. U je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.
Moratorium se naopak nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů. V případě spotřebitelských úvěrů, které poskytují banky i nebankovní instituce, MF navrhlo zastropovat výši úroků. Ten by měl být maximálně v zákonné výši úroku z prodlení na úrovni základní úrokové sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. V současnosti by tak měla být maximální výše úroku devět procent.
"Zastropování úroků za dobu odkladu splácení považujeme za nepřiměřené. Bude to mít zásadní dopad na hospodaření našich členských společností. Plošný návrh se zastropováním úroků nejenže nemá oporu v žádném doporučení EU, ale evropský bankovní regulátor ani nic takového nenavrhuje a nepodporuje," uvedla místopředsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jana Hanušová.
Zdroj: ČTK
Aktuality
