Die Welt: Merkelová to bude mít v Řecku těžké

Angela Merkelová se dnes poprvé oficiálně podívá do Řecka od doby, kdy tato země čerpá pomoc od mezinárodních institucí. Právě Německo je přitom dlouhodobě tou zemí, která tlačí zbytek Evropy do úsporných opatření a dodržování fiskální disciplíny. Tisíce policistů proto nebudou hlídat ulice Athén zbytečně.
Sama Merkelová před lety v parlamentu pro zapojení Řecka do eurosystému nehlasovala, ale co je jí to platné. Jako předsedkyně vlády ekonomicky nejsilnější země platící eurem se musí s rozhodnutím vlády předchozího kancléře Schrödera nějak prát. Na Německo, respektive na jeho peníze, se v Evropě stále spoléhá (více snad už jen na ECB).
Řecko se posouvá jen pomalu
Kancléřka přijíždí do Athén, které se za uplynulé tři roky příliš nezměnily, ačkoli je k tomu mezinárodní dohled nad státními financemi nutí, jak jen může. V pondělí vyšlo najevo, že loni řecká ekonomika klesla ještě více, než se čekalo, konkrétně o 7,1 %.
Řekové jsou nespokojení, vládní škrty, vyšší daně a nižší důchody dopadají na nižší a střední vrstvu velice bolestivě, neproduktivní a korupcí hodně oslabenou zemi se ale za dva roky postavit na nohy nedá. A již vůbec ne tlakem zvenčí.
Merkelová dosud vždy jasně zastávala názor, že eurozóna musí být jednotná a celistvá, a že se tedy o odchodu Řecku z "klubu" v podstatě nehodlá bavit. Zatím ovšem tlak Evropy v čele s Německem nevedl k ničemu většímu než k názoru, že si Řecko stále jen kupuje čas. Na co? To možná neví ani jeho vláda.
"Kmotra v kalhotovém kostýmku" to tak bude mít v Řecku těžké - stále více Němců totiž cítí, že politika vůči zadluženým zemím není jen nákladná, ale i málo účinná. Musí si tedy dnes udržet tvář jako politička domácí i evropská, což se jí v posledních měsících několikrát podařilo jen za cenu takových ústupků, které vyvolaly mnohdy až pohrdavé komentáře.
Co si myslí o návštěvě Merkelové v Athénách ekonom Jan Bureš z Poštovní spořitelny?
Angela Merkelová má před sebou jednu z nejdůležitějších zahraničních cest své kariéry. Kdo si ale slibuje od řeckého výletu změnu v postoji Berlína, ten se pravděpodobně mýlí. Německé ministerstvo financí se o víkendu moc snažilo, aby uhasilo spekulace o tom, že kancléřka jede Řekům nabídnout nové peníze, nebo dokonce restrukturalizaci stávajících dluhů. Nic z toho skutečně není pravděpodobné a Berlín bude chtít minimálně do příštího týdne zachovat tvrdou pokerovou tvář a vylisovat z řeckých oliv maximum možného. Na velkém summitu příští týden pravděpodobně k ústupkům Řecku dojde.
Bohužel se však asi nebude jednat o nové kolo restrukturalizace dluhu (řízeného bankrotu), ke kterému nemá v eurozóně nikdo dost politické odvahy. Půjde o souhlas s natažením dalších úsporných kroků v čase a dalším nafouknutím záchranného balíku.
Mise Angely Merkelové bude mít spíše význam politický a symbolický. Půjde o to ukázat Řekům i přívětivější tvář a vyjádřit soucit s chudými lidmi, které pátým rokem v řadě sužuje tvrdá recese. Současně by měla kancléřka návštěvou vyslat signál, že dokáže brát karikatury sebe sama (ve vysokých botách v nacistické uniformě) s nadhledem a hodit je za hlavu jako excesy extrémních křídel v řecké společnosti.
V neposlední řadě půjde o signál pro německou politickou scénu, že není na stole otázka vytlačení Řecka z euro-klubu. Každý ale správně tuší, že se tvrdý chléb bude lámat až na summitu EU příští týden. Řekové budou potřebovat rychlou dohodu, protože se na rozdíl od Španělska nebo Itálie nemohou spolehnout prakticky na žádnou asistenci ECB.
Zdroj: Welt.de
Aktuality
