Proč Německo tak lpí na zachování eurozóny v současné podobě?

Vznik EU a zóny volného obchodu umožnil Německu vrátit se do pozice světové vývozní velmoci. Problémem Německa je totiž dlouhodobý nesoulad mezi produkčními kapacitami a schopností spotřebovávat.
Dále Německo silně podporuje politiku evropských standardů, protože ta zvyšuje náklady vstupu na společný trh firmám z jiných států. To umožňuje Berlínu chránit své velké společnosti.
Silná role Německa v EMU a její protiinflační zaměření umožnila chránit německé věřitele proti ostatním evropským zemím, které by mohly být v pokušení snížit své závazky vyšší inflací.
Finanční krize nezměnila zájmy Německa
Největší evropská ekonomika je nadále životně závislá na vývozech. Proto kancléřka Angela Merkelová říká, že je zóna volného obchodu nedotknutelná. Logicky se snaží snížit náklady Německa na stabilizaci EMU a převést tyto náklady na ostatní země.
Také logicky pak svým domácím voličům říká, že za krizi mohou rozmařilé státy na jihu Evropy. Pravdou je, že za krizi může i Německo, které zaplavilo Evropu svým zbožím a úvěry a limitovalo konkurenceschopnost.
Ať říká Merkelová cokoli, jedno je jasné. Za žádných okolností nebude chtít, aby jakákoli země vystoupila z EMU. Pokud by tento proces rozpadu EMU začal, nikdo neví, jak by to skončilo. A případný rozpad zóny volného obchodu by byl pro Německo smrtící.
Musí Jih šetřit?
Proto bude německá rétorika vůči jihu Evropy stále silná. Ale jen do té doby, než by státy jako Itálie nebo Španělsko skutečně začaly chtít EMU opustit.
Jinými slovy, Německo bude nakonec muset zaplatit náklady na finanční krizi v EMU. Aktuální rétorika je jen způsob, jak tyto náklady pro Německo snížit. Pokud toto pochopíme, dokážeme pochopit na první pohled nesmyslné či zmatené kroky Německa.