Do dozorčí rady ČEZ míří Peter Stračár a Vladimír Černý

Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří nově bývalý šéf amerického koncernu GE pro Evropu Peter Stračár a Vladimír Černý, starosta Rouchovan, v jejichž katastru částečně leží Jaderná elektrárna Dukovany. Vyplývá to z informací o nominacích do řídících a dozorčích firem s majetkovou účastí státu na webu ministerstva financí. Prostřednictvím MF stát vlastní 70 % akcií ČEZ. Hlasování na valné hromadě firmy tak vesměs končí podle přání resortu.
Letošní valná hromada ČEZ se uskuteční příští pondělí. Teprve tehdy tedy bude jasné, zda se změny v dozorčí radě opravdu uskuteční. Z webu ministerstva dále vyplývá, že v dozorčí radě ČEZ mají pokračovat Vladimír Kohout, František Vágner a Ondřej Landa, kterým letos vypršel dosavadní čtyřletý mandát. Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy, má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Koho ze zbývajících členů by měli Stračár a Černý nahradit, zatím není jasné. Předsedou rady je od loňska Otakar Hora.
Web týdeníku Hrot minulý týden napsal, že Stračár působil také jako poradce firmy Westinghouse, jednoho z uchazečů na výstavbu nových bloků v Dukovanech. "Jak vyplývá z informací zveřejněných na stránkách organizace, Stračár aktuálně sedí v radě Aspen Institutu miliardáře Zdeňka Bakaly. Vztahy mezi premiérem Andrejem Babišem a Bakalou jsou přitom již léta na bodu mrazu," dodal server.
Černý v minulosti několikrát uvedl, že podporuje stavbu nového jaderného bloku nebo bloků v Dukovanech. "Argumentů pro výstavbu je dnes mnohem více než argumentů proti výstavbě. Tím hlavním je zajištění energetické bezpečnosti naší země a pro naše občany pak zejména pokračování bezpečného provozování elektrárny a celé lokality," cituje ho například web Ekoregionu 5, což je dobrovolný svazek obcí v pětikilometrovém pásmu elektrárny.
Kromě možných změn v dozorčí radě bude valná hromada ČEZ tradičně schvalovat výši vyplacené dividendy. Vedení společnosti v dubnu uvedlo, že navrhuje dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší za 12 let.
Mimo tradičních bodů, jako je právě rozhodnutí o rozdělení zisku nebo schválení účetních závěrek společnosti, projednají akcionáři několik bodů specifických pro danou valnou hromadu. Tentokrát jde mimo jiné o přesun technologických celků Elektrárna Mělník II a Elektrárna Mělník III do dceřiné společnosti Energotrans. Valná hromada se bude zabývat také plánovanou stavbu nového dukovanského bloku. Žádné usnesení ale v tomto bodě přijímat nebude, bod má pouze informativní charakter.
Na žádost minoritních akcionářů kolem kritika současného vedení firmy Michala Šnobra by akcionáři měli probrat i návrh na změnu koncepce podnikatelské činnosti firmy. Ze zveřejněných podkladů pro jednání akcionářů vyplývá, že Šnobr a spol. mimo jiné navrhují doplnění bodu, podle něhož není v souladu s koncepcí podnikatelské činnosti společnosti ČEZ investice přesahující 20 miliard Kč, která bude učiněna na základě smluvního ujednání s majoritním akcionářem nebo má uplatňovat požadavky majoritního akcionáře. Schválení takového návrhu by mimo jiné znemožnilo stavbu nového jaderného bloku za plánovaných podmínek.
Zdroj: ČTK