Americké akcie v pátek oslabily kvůli firemním výsledkům, koronaviru a geopolitice. Pod nulou skončily indexy i za celý týden

Americké akcie uzavřely týden poklesem. Oslabily je výsledky firem, šíření koronaviru a geopolitické napětí. Druhý den po sobě ztrácel především technologický sektor. Na devizovém trhu se propadl na téměř dvouleté minimum americký dolar.
Index Dow ztratil v pátek 0,68 % na 26 469,89 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,62 % na 3 215,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 10 363,18 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,92 % na 25,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 0,589 %.
Ve Spojených státech bylo ve čtvrtek třetím dnem za sebou nahlášeno více než 1 100 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Nakažené jsou v zemi už více než čtyři miliony lidí.
Čína v pátek nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Dále tím zvýšila napětí mezi oběma velmocemi poté, co Washington tento týden rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu.
Akcie amerického výrobce čipů Intel (-16,24 %) výrazně oslabily, když firma oznámila zpoždění výroby menšího a rychlejšího 7nanometrového čipu.
"Investoři vydělali v posledních několika týdnech na technologických akcích tolik peněz, že ve chvíli, kdy vidí jakékoli známky slabosti, vybírají zisky," řekl analytik společnosti Bronson Meadows Capital Management Oliver Pursche.
Ztrátu si z pátečního obchodování odnesl i vydavatel kreditních karet American Express (-1,39 %). Firma oznámila pokles zisku za druhý kvartál o 85 %.
Všechny tři hlavní indexy vykázaly také týdenní ztráty, S&P 500 klesl o 0,28 %, Dow o 0,76 % a Nasdaq Composite o 1,33 %. S&P 500 a Dow zaznamenaly první týdenní pokles po třech týdnech, Nasdaq Composite pak má za sebou nejslabší týden za uplynulé čtyři týdny.
Dolar oslabil, z napětí mezi USA a Čínou těžil japonský jen
Na devizovém trhu v pátek posiloval díky americko-čínskému napětí japonský jen, který se vyšplhal až na své čtyřměsíční maximum. Euro se především díky příznivé hospodářské statistice dostalo vůči dolaru dokonce nejvýše za 22 měsíců. Americká měna se pohybovala poblíž svého skoro dvouměsíčního minima.
Krátce před 22.00 SELČ přidávalo euro k dolaru 0,4 % na 1,1641 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,3 % na 94,42 bodu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- New York Times (NYT) dostaly chuť nakupovat a za nezveřejněnou částku (podle The Wall Street Journal za 50 milionů USD) kupují produkční společnost Serial Productions. Ta stojí třeba za podcastovým hitem Serial. Pro NYT to není první podcastová akvizice tohoto roku.
- Skupina amerických investorů v čele s fondy Sequioa nebo General Atlantic vymýšlí cestu, jak pro americký trh zachránit TikTok. Podle Financial Times proto zjišťují, jestli by Bílý dům a příslušné federální úřady, které ho viní ze špehování amerických občanů, uklidnilo, kdyby teenagery tolik oblíbenou sociální síť od čínského vlastníka ByteDance odkoupili.
- Americká investiční banka Goldman Sachs urovnala spor s malajsijskou vládu. Mimosoudně se s ní dohodla, že kvůli finančnímu skandálu kolem státního investičního fondu 1MDB jí vyplatí 3,9 miliardy dolarů. Oznámilo to v pátek malajsijské ministerstvo financí, banka dohodu vzápětí potvrdila. Přes fond se mimo jiné praly špinavé peníze.
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v červenci vymanila z pět měsíců trvajícího poklesu a stoupla na šestiměsíční maximum. Firmy ale v souvislosti s novou vlnou nákazy nemoci covid-19 v celé zemi hlásí pokles nových zakázek. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.
- Americký výrobce elektrovozů Tesla si bude pro svou plánovanou továrnu u Berlína na místě vyrábět i baterie. Na páteční internetové tiskové konferenci k výsledkům hospodaření za druhý kvartál to podle agentury DPA uvedl šéf firmy Elon Musk.
- Největší světový poskytovatel služeb pro ropná pole Schlumberger hodlá zrušit přes 21 000 pracovních míst, což odpovídá zhruba čtvrtině jeho celkové pracovní síly. Reaguje tak na negativní dopady prudkého poklesu poptávky i cen na trhu s ropou v době koronavirové krize.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Intel na "hold" z "buy", BofA Securities na "neutral" from "buy".
- Susquehanna snížila cílovou cenu akcií Intel na 53 z 58 USD, Mizuho na 63 z 67 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií Molson Coors na 37 ze 44 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Whirlpool na 148 ze 109 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií Twitter na 33 z 28 USD, Susquehanna na 50 z 35 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Amazon na 3 285 z 2 700 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Honeywell International ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,26 USD (loni: 2,10 USD, odhad: 1,21 USD), tržby 7,48 miliardy USD (loni: 9,24 miliardy USD, odhad: 7,29 miliardy USD).
- Výsledky Verizon Communications ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (loni: 1,23 USD, odhad: 1,15 USD), tržby 30,4 miliardy USD (loni: 32,1 miliardy USD, odhad: 29,92 miliardy USD).
- Výsledky American Express ve 2Q: Zisk na akcii 0,29 USD (loni: 2,07 USD, odhad: -0,08 USD), tržby 7,68 miliardy USD (loni: 10,84 miliardy USD, odhad: 8,07 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Celkový vývoz společnosti Amazon (v pondělí +7,93 % po několika nových býčích doporučeních od analytiků) od malých a středních prodejců v Indii, kteří jsou součástí firemního programu pro export na globální trhy, překročil hranici 2 miliard dolarů. Program Global Selling byl v Indii spuštěn v roce 2015. Aktuální tržby jsou stále zlomkem celkového indického exportu zboží a služeb, které se za uplynulý finanční rok (do 31. března) odhadují na téměř 530 miliard USD.
- Fastfoodový řetězec KFC (mateřská Yum! Brands v pondělí +0,38 %) začal loni jako první v Americe nabízet rostlinnou náhražku kuřecího masa. Letos navázal spolupráci s ruskou společností 3D Bioprinting Solutions a společně se pokusí vytisknout kuřecí nugety. Pracovat ale budou jak s rostlinným materiálem, tak s opravdovými kuřecími buňkami, takže případný výsledek rozhodně nebude pro vegetariány.
- Americká ropná společnost Chevron (v pondělí -2,24 %) se dohodla na koupi ropné a plynárenské společnosti Noble Energy (+5,44 %) za pět miliard USD formou výměny akcií. Je to první velká dohoda v ropném a plynárenském průmyslu od vypuknutí pandemie nemoci covid-19, která způsobila odvětví šok, upozornily agentury AP a Reuters.
- Kanadský Walmart (v pondělí -0,20 %) oznámil, že v příštích pěti letech hodlá investovat 3,5 miliardy USD do e-commerce. Důvodem je aktuální situace týkající se pandemie koronaviru, kdy zákazníci nakupují více on-line. Společnost současně uvedla, že hodlá renovovat více než 150 obchodů, tedy přes třetinu své sítě. Walmart, stejně jako ostatní prodejci potravin, zaznamenal prudký nárůst v on-line poptávce, protože spotřebitelé omezili cesty na nákupy. On-line nákupy společnosti v prvním čtvrtletí (do 30. dubna) narostly o 74 %.
- Společnost Facebook (v pondělí +1,40 %) nemá žádnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a teorie v tomto směru jsou "směšné". V pondělním rozhovoru se zpravodajským webem Axios to uvedl šéf společnosti Mark Zuckerberg. Reagoval tak na spekulace, že mezi jeho firmou a Trumpem existuje neformální úmluva o vzájemné ochraně zájmů.
-
Majetek zakladatele a šéfa amerického internetového obchodu Amazon (v úterý -1,83 %) Jeffa Bezose jen za pondělí vzrostl o 13 miliard dolarů. Podle agentury Bloomberg jde o rekordní denní nárůst majetku jednotlivce od roku 2012, kdy agentura začala vést a denně aktualizovat svůj index jmění miliardářů.
- Internetová profesní síť LinkedIn propustí po celém světě 960 zaměstnanců, což představuje asi šest procent její pracovní síly. Firma, kterou vlastní americký softwarový gigant Microsoft (v úterý -1,35 %), v úterý oznámila, že se potýká s vleklým dopadem pandemie nemoci covid-19 na poptávku.
- Americký technologický gigant Apple (v úterý -1,38 %) hodlá do roku 2030 dosáhnout úplné klimatické neutrality, tedy zajistit, aby na ovzduší neměly celkově negativní dopad nejen jeho vlastní podnikatelské aktivity, ale ani jeho dodavatelský řetězec a výrobky. Informovala o tom v úterý firma, která vyrábí například chytré telefony iPhone či osobní počítače Mac.
- Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, kterou provozuje čínská společnost ByteDance, hodlá během příštích tří let ve Spojených státech vytvořit zhruba 10 000 pracovních míst. V současnosti má TikTok podle svých údajů v USA kolem 1 400 zaměstnanců, začátkem roku jich bylo méně než 500.
- Sociální síť Twitter v noci na středu ohlásila tvrdý postup proti obsahu spojenému s konspirační teorií QAnon, který se může dotknout více než 100 000 účtů. Za posledních několik týdnů prý v této souvislosti smazala přes 7 000 profilů kvůli koordinovanému obtěžování jiných uživatelů a porušování dalších pravidel. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) chystá podobná opatření i Facebook.
- Čína oznámila, že jí Spojené státy nařídily, aby uzavřela svůj konzulát v Houstonu. Krok přichází v době, kdy USA zpřísňují pravidla pro čínské diplomaty, novináře a další osoby. Uzavření konzulátu znamená další ránu pro rychle se zhoršující vztahy mezi Washingtonem a Pekingem.
- Spojené státy zaplatí farmaceutické firmě Pfizer 1,95 miliardy dolarů za výrobu a dodání 100 milionů dávek vakcíny proti covid-19, pokud se během testování na lidech prokáže jako bezpečná a účinná. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb dodalo, že podle této dohody mohou USA získat dalších 500 milionů dávek.
- Provozovatel kancelářského komunikačního softwaru Slack si stěžuje u Evropské komise na společnost Microsoft a její aplikaci Teams, kterou internetový gigant navazuje na svůj kancelářský balík Office. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že Microsoft tím zneužívá svého dominantního postavení na trhu.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla postaví svůj druhý americký závod poblíž Austinu ve státě Texas. Oznámil to šéf společnosti Elon Musk. Tesla tam bude vyrábět užitkový vůz Cybertruck, tahač Semi, osobní vůz Model 3 a také sportovně-užitková auta (SUV) Model Y. Musk to oznámil ve středu večer po zveřejnění hospodářských výsledků podniku.
- Zprostředkovatel krátkodobého ubytování v soukromí Airbnb by mohl vstoupit na burzu prostřednictvím fúze se specializovanou společností SPAC. To je jeden z méně obvyklých způsobů vstupu na akciový trh, je ale čím dál oblíbenější. Spoluzakladatel a generální ředitel Airbnb Brian Chesky agentuře Reuters řekl, že firma byla ohledně této možnosti již oslovena.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 18. července nově 1,416 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 1,307 milionu lidí (revidováno z 1,3 milionu), a horší, než čekali analytici (1,3 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 16,197 milionu ze 17,304 milionu (revidováno z 17,338 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali pokles na 17,067 milionu.
- Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin spolu ve čtvrtek hovořili o kontrole zbraní. S odvoláním na Bílý dům i Kreml o tom informovala agentura Reuters. Trump podle prohlášení vyjádřil v telefonickém rozhovoru naději, že se podaří vyhnout závodům ve zbrojení. Prezidenti debatovali i o Íránu či koronaviru.
- Americký technologický gigant Apple čelí ve Spojených státech vyšetřování kvůli možnému klamání spotřebitelů. Vyplývá to podle agentury Reuters z březnového dokumentu, který získala výzkumná iniciativa Tech Transparency Project.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky IBM (v pondělním after-marketu +4,3 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,18 USD (odhad: 2,07 USD), tržby 18,12 miliardy USD (odhad: 17,72 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton (v pondělí +2,44 %) ve 2Q: Zisk na akcii 0,05 USD (odhad: -0,11 USD).
- Výsledky Coca-Cola (v úterý +2,45 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (loni: 0,63 USD, odhad: 0,40 USD), tržby 7,2 miliardy USD (loni: 10 miliard USD, odhad: 7,2 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International (v úterý +4,16 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,29 USD (loni: 1,46 USD, odhad: 1,10 USD), tržby 6,651 miliardy USD (loni: 7,699 miliardy, odhad: 6,501 miliardy USD).
- Výsledky Lockheed Martin (v úterý +2,62 %) ve 2Q: Zisk na akcii 5,79 USD (loni: 5 USD, odhad: 5,72 USD), tržby 16,22 miliardy USD (loni: 14,43 miliardy USD, odhad: 15,23 miliardy USD).
- Výsledky Snap (v úterním after-marketu -6,5 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,09 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 454 milionů USD (odhad: 442 milionů USD).
- Výsledky Texas Instruments (v úterním after-marketu +1,1 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 3,24 miliardy USD (odhad: 2,95 miliardy USD).
- Výsledky United Airlines (v úterním after-marketu -0,1 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 9,31 USD (odhad: 8,96 USD), tržby 1,5 miliardy USD (odhad: 1,3 miliardy USD).
- Výsledky Biogen ve 2Q: Upravený zisk na akcii 10,26 USD (loni: 9,15 USD, odhad: 8,02 USD), tržby 3,68 miliardy USD (loni: 3,62 miliardy USD, odhad: 3,43 miliardy USD).
- Čistý zisk americké softwarové společnosti Microsoft ve čtvrtém finančním čtvrtletí meziročně klesl o 15 % na 11,2 miliardy dolarů. Oznámila to ve středu firma, která je největším vývojářem počítačového softwaru na světě. Růst tržeb pozorně sledované divize cloudových služeb Azure poprvé zpomalil pod 50 %.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v letošním druhém čtvrtletí navzdory koronavirové krizi vydělal 104 milionů dolarů. Poprvé v historii se mu tak podařilo udržet se v zisku čtyři čtvrtletí za sebou, což je podmínka pro zařazení podniku do akciového indexu S&P 500. Akcie Tesly si po zveřejnění výsledků připisovaly v after-marketu zhruba pět procent.
- Výsledky Chipotle Mexican Grill ve 2Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 1,36 miliardy USD (odhad: 1,34 miliardy USD). Ani více než 200% nárůst prodejů on-line nedokázal vyvážit koronavirový výpadek prodejů v klasických provozech.
- Výsledky American Airlines ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 7,82 USD (loni: 1,82 USD, odhad: -7,84 USD), tržby 1,622 miliardy USD (loni: 11,960 miliard USD, odhad: 1,437 miliardy USD).
- Výsledky AT&T ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,83 USD (loni: 0,89 USD, odhad: 0,79 USD), tržby 41 miliard USD (loni: 45 miliard USD, odhad: 41,05 miliardy USD).
- Výsledky Twitter ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,16 USD (loni: +0,2 USD), tržby 683,4 milionu USD (loni: 841,38 milionu USD, odhad: 701,6 milionů USD).
- Výsledky Intel ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 19,7 miliardy USD (odhad: 18,54 miliardy USD).
- Výsledky Mattel ve 2Q: Ztráta na akcii 0,31 USD (odhad: -0,36 USD), tržby 732 milionů USD (odhad: 678 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK