Tesla si pro svou německou továrnu na místě vyrobí i baterie

Americký výrobce elektrovozů Tesla si bude pro svou plánovanou továrnu u Berlína na místě vyrábět i baterie. Na páteční internetové tiskové konferenci k výsledkům hospodaření za druhý kvartál to podle agentury DPA uvedl šéf firmy Elon Musk.
Tesla hodlá zahájit výrobu v braniborském Grünheide v létě příštího roku. Cílem je co nejrychleji vyprodukovat každoročně na 500 000 vozů. Dosud ale nebylo jasné, zda firma zřídí i lokální výrobnu baterií do elektrovozů, hovořilo se jen o modulech. Společnost chce ve své první evropské továrně označované jako Gigafactory 4 vyrábět Model Y a Model 3.
Výroba baterií je velmi nákladná, automobiloví producenti proto velmi zvažují, zda se do ní pustí sami, nebo se spolehnou na velké asijské dodavatele a budou riskovat případné výpadky dodávek. Potěšení nad Muskovým sdělením už vyjádřil braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach. "Pokud se tento projekt zrealizuje, dále posílí ekonomickou sílu Braniborska a přitáhne ještě větší zájem zahraničních investorů," řekl zemský politik.
Projekt továrny v obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, nicméně ještě nezískal stavební povolení. Tesla tedy pozemek připravuje pro výstavbu na vlastní riziko. Námitky proti výstavbě vznášejí ochránci životního prostředí.
Tesla v letošním druhém čtvrtletí navzdory koronavirové krizi vydělala 104 milionů dolarů. Poprvé v historii se jí tak podařilo udržet v zisku čtyři čtvrtletí za sebou, což je podmínka pro zařazení podniku do akciového indexu S&P 500.
Zdroj: ČTK