Evropské akcie zakončily týden v červených číslech a klesly i za pět obchodních dní

Akcie na západoevropských trzích zakončily týden s mírnými ztrátami poté, co investory zklamala horší než očekávaná data týkající se podnikatelské aktivity v eurozóně. Ztrátu si evropské akcie připsaly také v horizontu celého týdne.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 365,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,19 % na 6 001,89 bodu, německý DAX odepsal 0,51 % na 12 764,80 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,3 % na 4 896,33 bodu.
Indexu nákupních manažerů v eurozóně zveřejněný v pátek prakticky pohřbil naděje na zotavení ve tvaru písmene V. Srpnový kompozitní PMI, který je obecně považován za silný ukazatel ekonomického zdraví, klesl na 51,6 bodu z červencových 54,9 bodu, na což investoři reagovali výprodeji, a přestože PMI v Británii a USA nakonec překonaly očekávání, nestačilo to na návrat optimismu.
Další nervozitu vyvolává nekončící napětí mezi USA a Čínou, když prezident Trump odmítá potvrdit tvrzení čínského ministerstva obchodu o tom, že vyjednavači z Washingtonu a Pekingu se v příštím roce vrátí k vyjednávacímu stolu, aby diskutovali o obchodní dohodě mezi oběma zeměmi.
Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 0,81 %, FTSE 100 odepsal 1,45 %, DAX oslabil o 1,06 % a CAC 40 se snížil o 1,52 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Veřejný dluh Británie v červenci poprvé překročil dva biliony liber, protože koronavirová krize vedla k růstu veřejných výdajů a k poklesu daňových příjmů. Dluh se v červenci meziročně zvýšil o téměř 230 miliard liber na 2,004 bilionu liber. Dosahoval tak 100,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje nejvyšší úroveň od roku 1961.
- Ožívání podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalilo, zejména v oblasti služeb. Poptávka, kterou v červenci podpořilo uvolňování karanténních opatření, v srpnu opadla. Kvůli nárůstu počtu nových případů nákazy koronavirem byla obnovena některá opatření proti jeho šíření. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které v pátek zveřejnila společnost IHS Markit.
- Vláda Angely Merkelové si nechala udělat marketingový průzkum na téma vína a zjistila, že i přes vysokou kvalitu jsou německá vína ve světě vnímaná jen jako "sladká" a "bílá". To se má nyní změnit.
- Evropská komise v pátek schválila státní pomoc Belgie pro leteckou společnost Brussels Airlines v hodnotě 290 milionů eur. Firma Brussels Airlines je belgickou divizí největšího německého leteckého přepravce Lufthansa. Pomoc sestává z půjčky v objemu 287 milionů eur a z kapitálové injekce v hodnotě tří milionů eur.
- Německá finanční společnost Wirecard podepsala dohodu o prodeji svých aktivit v Brazílii. Oznámil to v pátek insolvenční správce podniku. Jde o první prodej části globálních aktivit firmy od jejího kolapsu v důsledku rozsáhlého účetního skandálu.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německý biotechnologický startup CureVac vstoupil v pátek na americkou burzu Nasdaq. Do CureVac jsou vkládány velké naděje v souvislosti s vývojem vakcíny proti koronaviru. Firmu vlastní z 50 procent spoluzakladatel SAPu Dietmar Hopp a svůj podíl v ní drží i Německo. Ihned po IPO akcie vylétly bezmála o 250 procent a na konci obchodování se akcie prodávala za necelých 56 dolarů.
- Francouzská farmaceutická společnost Sanofi koupí zhruba za 3,7 miliardy dolarů americkou biotechnologickou společnost Principia Biopharma. Firmy v pondělí uvedly, že Sanofi si tímto krokem posílí výzkum v oblasti autoimunitních onemocnění a alergií. Akvizici chce francouzský podnik dokončit v posledním čtvrtletí letošního roku.
- Německý antimonopolní úřad vyšetřuje vztahy americké společnosti Amazon s obchodníky, kteří prodávají zboží prostřednictvím jejích internetových stránek. V rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl prezident úřadu Andreas Mundt. Amazon je největší internetový obchod na světě a Německo je jeho druhým největším trhem po Spojených státech.
- Britský luxusní obchodní dům Selfridges začne půjčovat, recyklovat a opravovat oblečení a vydá se i na pole secondhandového podnikání. Rozhlasové stanici BBC to řekla generální ředitelka Anne Pitcherová, podle níž firma reaguje na poptávku zákazníků po udržitelnější módě.
- Počet výdělečně činných osob v Německu ve druhém čtvrtletí vinou pandemie způsobené šířením nového koronaviru klesl proti předchozím třem měsícům o 1,4 procenta na 44,7 milionu. V předběžné analýze to v úterý oznámil německý statistický úřad, podle něhož je to zároveň největší pokles od znovusjednocení Německa v roce 1990.
- Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) kvůli dopadům šíření koronaviru zruší v následujících třech měsících 7 000 pracovních míst, což je skoro desetina z celku. Kvůli restrukturalizaci firma zruší místa v obchodech i ve vedení. Koronavirová krize podle společnosti ukázala, že odvětví prochází zásadní proměnou. Zatímco tržby z kamenných obchodů má podnik výrazně nižší než loni, prodej přes internet a služba doručení domů si vedou dobře.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci mírně zrychlil na 0,9 procenta z červnových 0,8 procenta. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil svůj dřívější odhad, podle kterého v samotné eurozóně meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 0,4 procenta z červnových 0,3 procenta. Inflace v zemích používajících euro tak nadále zůstává hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červenci stouplo na 1 % z červnových 0,6 %. Oznámil to ve středu britský statistický úřad. Analytici očekávali stagnaci na 0,6 %. V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny o 0,4 %, po růstu o 0,1 % v červnu čekali analytici pokles o 0,1 %.
- Po miliardovém skandálu a vyhlášení insolvence společnosti Wirecard opustily její akcie německý index DAX. Jejich nástupcem budou cenné papíry doručovací služby Delivery Hero. Ve středu to oznámila Deutsche Börse.
- Stuttgartská prokuratura výměnou za platbu 1,5 milionu eur ukončila vyšetřování předsedy dozorčí rady automobilky Volkswagen a šéfa holdingové společnosti Porsche SE Hanse Dietera Pötsche kvůli údajné manipulaci s akciovým trhem. Informovala o tom ve čtvrtek firma Porsche SE. Dodala, že částku za urovnání této kauzy sama zaplatí.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters